1+
<
>
Universal Clipboard
1.25" Clip Capacity - Storage for Document, Paper - 8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Clear - 1 Each
Product Code: UNV40308
Product Unit: Each
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 40308 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Clipboard |
| Marketing Information |
Durable clipboard features plastic construction and built-in hanging hole provides a smooth writing surface. Built with an attractive, transparent board material that's available in easily identifiable colors. Strong clip securely holds papers and documents in place. Thoughtfully designed with rounded corners for easy transport. The variety of colors allows for quick and easy visual identification by project or department. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Clip Capacity | 1.25" |
| Number of Compartments | 0 |
| Item Capacity |
|
| Board Material | Plastic |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Width | 9" |
| Length | 12.5" |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Description
1.25" Clip Capacity - Storage for Document, Paper - 8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Clear - 1 Each
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN01860Available Next Business Day
-
Product Code: SAU21602Available Next Business Day
-
Product Code: SAU21603Available Next Business Day
-
Product Code: SAU21604Available Next Business Day
-
Product Code: SAU21606Available Next Business Day
-
Product Code: SAU21803Currently out of Stock
Alternative Products
-
Product Code: BSN01868Available Next Business Day
-
Product Code: BSN01869Available Next Business Day
-
Product Code: BSN01870Available Next Business Day
-
Product Code: BSN16508Available Next Business Day
-
Product Code: BSN16508BXAvailable Next Business Day
-
Product Code: BSN65637Available Next Business Day
-
Product Code: BSN65637BDAvailable Next Business Day
-
Product Code: SAU05713Available Next Business Day
-
Product Code: SAU22540Available Next Business Day
-
Product Code: SAU23540Available Next Business Day