1+
<
>
Universal Dry Erase Board
48" (4 ft) Width x 36" (3 ft) Height - White Melamine Surface - Black Anodized Aluminum Frame - 1 Each
Product Code: UNV43629
Product Unit: Each
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV43629 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Dry Erase Board |
| Marketing Information | Modern dry erase board with sleek black, heavy-duty frame. Smooth writing surface that's ideal for personal work areas to help keep schedules and tasks organized. Versatile board with four, rounded corners enables vertical and horizontal mounting with included hardware. Board wipes clean every time wipes clean with cloth, eraser, or dry erase wipes. Dry erase makers and erasers sold separately. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Dry Erase Board |
Product Information
| Board Height | 36" (3 ft) |
| Board Width | 48" (4 ft) |
| Board Surface Color | White |
| Board Surface Material | Melamine |
| Frame Color | Black Anodized |
| Frame Material | Aluminum |
| Mount Type | Wall Mount |
| Magnetic | No |
Physical Characteristics
| Depth | 0.4" |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Description
48" (4 ft) Width x 36" (3 ft) Height - White Melamine Surface - Black Anodized Aluminum Frame - 1 Each
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: BVCCR1201170MVAvailable Next Business Day
-
Product Code: BVCCR1501170MVAvailable Next Business Day
-
Product Code: LLR00502Available Next Business Day
-
Product Code: LLR00503Currently out of Stock
-
Product Code: QRT85517Available Next Business Day
-
Product Code: QRT85518Available Next Business Day
-
Product Code: QRTNA7248FAvailable Next Business Day
-
Product Code: QRTNA9648FAvailable Next Business Day
-
Product Code: UBR073U0001Available Next Business Day
-
Product Code: UBR2891U0001Available Next Business Day