<
>
Universal Envelope
Business - #10 - 9 1/2" Width x 4 1/8" Length - 24 lb - Self Adhesive - White - Paper Stock - 100 / Box
Product Code: UNV36002
Product Unit: BX100
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV36002 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Envelope |
| Marketing Information |
These peel and seal flap envelopes eliminate the need for moistening. Sturdy 24-lb bond paper provides crispness and durability. Simply peel back the strip and fold the flap to close. Peel seal strip feature makes large mailings easier. Ideal for efficient reply mail, invoices and everyday correspondence. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Business |
| Mailer/Envelope Classification | #10 |
| Mailer/Envelope Width | 9 1/2" |
| Mailer/Envelope Length | 4 1/8" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Self Adhesive |
| Closure Side | Open Side |
| Seam | Side Seam |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper Stock |
Miscellaneous
| Country of Origin | United Arab Emirates |
Description
Business - #10 - 9 1/2" Width x 4 1/8" Length - 24 lb - Self Adhesive - White - Paper Stock - 100 / Box
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: BSN42101Available Next Business Day
-
Product Code: BSN42103Available Next Business Day
-
Product Code: BSN42115Available Next Business Day
-
Product Code: BSN42116Available Next Business Day
-
Product Code: BSN42121Currently out of Stock
-
Product Code: QUA37597Available Next Business Day
-
Product Code: QUA41865Available Next Business Day
-
Product Code: QUA41965Available Next Business Day
-
Product Code: QUA43762Available Next Business Day
-
Product Code: QUA43862Available Next Business Day