- Resists extreme temperatures, liquid penetration and rough handling.
- Bonds well to card stock, inkjet and other porous papers with light to medium ink coverage.
- Plastic laminating pouches to help preserve and protect your important documents, photos, signs, IDs, or tags.
<
>
Universal Laminating Pouch
Sheet Size Supported: Wallet-size 3" Width x 2" Length - Laminating Pouch/Sheet Size: 3.38" Width x 5 mil Thickness - Matte - for Document, Sign, ID Card, Photo, Tag, Wallet Card - Temperature Resistant - Clear - Plastic - 25 / Pack
Product Code: UNV84650
Product Unit: PK25
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV84650 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Laminating Pouch |
| Marketing Information |
Plastic laminating pouches to help preserve and protect your important documents, photos, signs, IDs, or tags. Resists extreme temperatures, liquid penetration and rough handling. Bonds well to card stock, inkjet and other porous papers. Laminator Supply Type: Thermal Lamination; Supply Format: Pouch; Suggested Applications: Wallet Card/Photo; For Use With: Thermal Laminators. |
| Packaged Quantity | 25 / Pack |
| Product Type | Laminating Pouch |
Product Information
| Laminating Sheet Height | 2.13" |
| Laminating Sheet Width | 3.38" |
| Laminating Sheet Thickness | 5 mil |
| Surface Finish | Matte |
| Sheet Size Supported | Wallet-size - 3" Width x 2" Length |
| Application/Usage |
|
| Features | Temperature Resistant |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Plastic |
Miscellaneous
| Compatibility | Thermal Laminators |
| Recycled | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Sheet Size Supported: Wallet-size 3" Width x 2" Length - Laminating Pouch/Sheet Size: 3.38" Width x 5 mil Thickness - Matte - for Document, Sign, ID Card, Photo, Tag, Wallet Card - Temperature Resistant - Clear - Plastic - 25 / Pack
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: FEL5200509Available Next Business Day
-
Product Code: FEL52031Available Next Business Day
-
Product Code: FEL52040Available Next Business Day
-
Product Code: FEL5244101Available Next Business Day
-
Product Code: FEL5245301Available Next Business Day
-
Product Code: FEL5746001Available Next Business Day