- A fun way to keep rubber bands organized.
- Bounce around the office to relieve boredom, squeeze to relieve stress, or perhaps even use as intended.
- Approximately 260 assorted color bands per ball (3" diameter).
<
>
Universal Rubber Band Ball, 3" Diameter, Size 32, Assorted Colors, 260/Pack
Size: #32 - 2.8" Length x 0.1" Width - Rubber - Red, Blue, Green, Yellow - 260 / Pack
Product Code: UNV00460
Product Unit: Each
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV00460 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Rubber Band Ball, 3" Diameter, Size 32, Assorted Colors, 260/Pack |
| Marketing Information | A fun way to keep rubber bands organized. Bounce around the office to relieve boredom, squeeze to relieve stress, or perhaps even use as intended. Approximately 260 assorted color bands per ball. Measures 3" in diameter. Approximate Band Count: 260; Band Trade Size: 32; Band Width: 0.13"; Band Length: 2.75". |
| Packaged Quantity | 260 / Pack |
| Product Type | Rubber Band |
Product Information
| Size Standard | #32 |
| Elasticity | 179.3 bar |
| Application/Usage | Office |
Physical Characteristics
| Color Family | Multicolor |
| Product Color |
|
| Product Material | Rubber |
| Width | 0.1" |
| Length | 2.8" |
| Diameter | 3" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Country of Origin | Thailand |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Size: #32 - 2.8" Length x 0.1" Width - Rubber - Red, Blue, Green, Yellow - 260 / Pack
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN1914LBAvailable Next Business Day
-
Product Code: BSN3214LBAvailable Next Business Day
-
Product Code: BSN3314LBAvailable Next Business Day
-
Product Code: BSN6414LBAvailable Next Business Day
-
Product Code: UNV00110Available Next Business Day
-
Product Code: UNV00112Currently out of Stock
-
Product Code: UNV00114Currently out of Stock
-
Product Code: UNV00130Available Next Business Day
-
Product Code: UNV00162Currently out of Stock
-
Product Code: UNV01107Currently out of Stock