- Smaller size is perfect in little hands.
- Contoured finger and thumb handle.
- Rounded-tip rust-resistant stainless steel blade for safety.
<
>
Universal Scissors
Child - 1.75" Cutting Length - 5" Overall Length - Straight-left/right - Stainless Steel - Round Tip - Multi - 12 / Box
Product Code: UNV92023
Product Unit: BX12
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV92023 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Scissors |
| Marketing Information |
These kids' scissors come in a small size that fits perfectly into smaller hands. Contoured finger and thumb holes allow for comfortable use of any duration. Stainless-steel blades with rounded tips allow for increased safety. These scissors are made to be used for left or right-handed users. |
| Packaged Quantity | 12 / Box |
| Product Type | Scissors |
Product Information
| Tip | Round |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Handle Orientation | Straight-left/right |
| Handle Color | Assorted |
| Handle Material | Plastic |
| Cutting Length | 1.75" |
| Age Group | Child |
| Features | Comfort Grip |
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Multi |
| Length | 5" |
| Weight (Approximate) | 9.920 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Child - 1.75" Cutting Length - 5" Overall Length - Straight-left/right - Stainless Steel - Round Tip - Multi - 12 / Box
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.