- DuraHinge design that's stronger, lasts longer and resists tearing
- DuraEdge makes the sides and top more pliable to resist splitting
- Deep-texture film offers a smoother finish for high-quality look and feel
- Wide binder panels fully cover standard dividers and sheet protectors
- Pages lie flat with back-mounted rings
1+
<
>
Avery Heavy-Duty View Binders with One Touch EZD Rings
3" Binder Capacity - Letter - 8 1/2" x 11" Sheet Size - 670 Sheet Capacity - 3 1/2" Spine Width - 3 x 3" Ring - Fastener: Ring - Pocket: 4, Internal - Polypropylene - Navy Blue - Recycled - Adhesive, Clear Overlay, Heavy Duty, Long Lasting, One Touch Ring, Pocket, PVC-free, Recyclable, Split Resistant, Tear Resistant, UV Resistant, ... - 1 Each
Product Code: AVE79803
Product Unit: Each
Available Next Business Day
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGK150Available Next Business Day
-
Product Code: AVE79325Available Next Business Day
-
Product Code: AVE79779Available Next Business Day
-
Product Code: BSN24306Available Next Business Day
-
Product Code: HAM104307Available Next Business Day
-
Product Code: MMM6355AUAvailable Next Business Day
-
Product Code: SAMU86676Available Next Business Day
-
Product Code: SWI35481Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 79803 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery |
| Product Line | DuraHinge |
| Product Series | EZD |
| Product Name | Heavy-Duty View Binders with One Touch EZD Rings |
| Marketing Information | This Heavy-Duty View Binder with One Touch rings is perfect for extended use. From everyday referencing to classroom notes and home business use, this binder's strong enough to handle them all. DuraHinge design is stronger, lasts longer and resists tearing. The DuraEdge feature makes the sides and top more pliable to resist splitting. Deep-texture film offers a smoother finish and features a linen pattern for high-quality look and feel. Simply pull the lever to open the rings for adding, replacing and removing pages. Then push to lock the rings in place. One Touch rings open and close with ease and keep pages secure. Even when filled to its capacity, this 3" binder still has four stacked pockets for a bit of extra space inside. Wide front and back binder panels fully cover standard dividers and sheet protectors. Customize the cover with free, easy-to-use, online templates and designs. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Ring Binder |
Product Information
| Binder Capacity | 3" |
| Sheet Capacity | 670 |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Spine Size | 3 1/2" |
| Ring Size | 3" |
| Number of Rings | 3 |
| Fastener Type | Ring |
| Fastener Location |
|
| Total Number of Pockets | 4 |
| Pocket Location | Internal |
| Binder Style | View |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Navy Blue |
| Material | Polypropylene |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 49% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | Mexico |