- Ideal for index briefs, legal exhibits, mortgage documentation files and more
- White paper stock dividers feature clear, RipProof, reinforced side tabs
- Side tabs are printed with Allstate Style (Helvetica Regular type) on both sides
- Size: Paper - 8.50" Width x 11" Length; tabs: Printed - 176 - 200; quantity: 25 Tab/Set
- 20% post-consumer material
1+
<
>
Avery® Allstate Style Collated Legal Dividers
1 x Divider(s) - Side Tab(s) - 176-200 - 25 Tab(s)/Set - 8.5" Divider Width x 11" Divider Length - Letter - 8.50" Width x 11" Length - White Paper Divider - 20% Recycled - 1 Set
Product Code: AVE82190
Product Unit: ST1
Select Product Options:
Total Number of Dividers: 1
Tab Title: 176-200
Tabs per Set: 25
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 82190 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Name | Allstate Style Collated Legal Dividers |
| Marketing Information | Dividers are ideal for index briefs, legal exhibits, mortgage documentation files and more. White paper stock features clear RipProof reinforced side tabs that are printed on both sides. Tabs are printed with Allstate Style (Helvetica Regular type). Binding edge is unpunched so indexes can fit any binding system. |
| Packaged Quantity | 1 Set |
| Product Type | Index Divider |
Product Information
| Total Number of Dividers | 1 |
| Divider Width | 8.5" |
| Divider Length | 11" |
| Divider Color | White |
| Divider Material | Paper |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8.50" Width x 11" Length |
| Tab Position | Side |
| Tab Title | 176-200 |
| Tabs per Set | 25 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 20% |
| Post-consumer-waste% | 20% |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Alternative Products
-
Product Code: AVE01338Available Next Business Day
-
Product Code: AVE11113Available Next Business Day
-
Product Code: BSN01808Available Next Business Day
-
Product Code: BSN20068BXAvailable Next Business Day
-
Product Code: BSN20069BXAvailable Next Business Day
-
Product Code: BSN21906Available Next Business Day