- DuraHinge design that's stronger, lasts longer and resists tearing
- DuraEdge makes the sides and top more pliable to resist splitting
- Deep-texture film offers a smoother finish for high-quality look and feel
- Wide binder panels fully cover standard dividers and sheet protectors
- Pages lie flat with back-mounted rings
1+
<
>
Avery® Durable View 1.5" Binder, White Binder (17022)
1 1/2" Binder Capacity - Letter - 8 1/2" x 11" Sheet Size - 375 Sheet Capacity - 2 1/10" Spine Width - 3 x 1.50" Ring - Fastener: Slant Ring - Pocket: 2, Internal - Polypropylene - White - Recycled - Adhesive, Durable, Flexible, Pocket, Recyclable, Split Resistant, Sturdy, Tear Resistant, UV Resistant, Clear Overlay, Archival-safe, ... - 1 Each
Product Code: AVE17022
Product Unit: Each
Available Next Business Day
People who bought this also bought
-
Product Code: ACM10703Available Next Business Day
-
Product Code: ACM13135Available Next Business Day
-
Product Code: ACM13151Available Next Business Day
-
Product Code: ALL26325Available Next Business Day
-
Product Code: AVE05731Available Next Business Day
-
Product Code: AVE17024Available Next Business Day
-
Product Code: AVE27351Available Next Business Day
-
Product Code: EVE522BP2Available Next Business Day
-
Product Code: EVEEN92Available Next Business Day
-
Product Code: PQP405000Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 17022 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Line | Durable View |
| Product Name | Durable View 1.5" Binder, White Binder (17022) |
| Marketing Information | Keep lecture notes, procedures and homework assignments organized with this Durable View Binder. The sturdy construction is ideal for frequent referencing. DuraHinge design is stronger, lasts longer and resists tearing. The DuraEdge feature makes the sides and top more pliable to resist splitting. Deep-texture film offers a smoother finish and features a linen pattern for high-quality look and feel. Two interior pockets help you organize and secure loose papers. The rings hold up to 375 sheets. Customize your cover with free online templates and designs. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Ring Binder |
Product Information
| Binder Capacity | 1 1/2" |
| Sheet Capacity | 375 |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Spine Size | 2 1/10" |
| Ring Size | 1.50" |
| Number of Rings | 3 |
| Fastener Type | Slant Ring |
| Fastener Location |
|
| Total Number of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Internal |
| Binder Style | View |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 49% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Accessories
-
Product Code: AVE11186Available Next Business Day
-
Product Code: AVE11437Available Next Business Day
-
Product Code: AVE12433Available Next Business Day
-
Product Code: AVE73721Available Next Business Day
-
Product Code: AVE73802Available Next Business Day
-
Product Code: AVE89105Available Next Business Day