- Ideal for index briefs, legal briefs, mortgage documentation files and more
- White paper stock dividers feature clear RipProof-reinforced, 1/25-cut tabs
- Side tabs are printed with Avery Style (Helvetica Bold typestyle) on both sides
- Size: Paper - 8.50" Width x 11" Length; tabs: Printed - Exhibit R
- 20% post-consumer material
1+
<
>
Avery® Individual Bottom Tab Legal Dividers
25 x Divider(s) - Bottom Tab(s) - Exhibit R - 1 Tab(s)/Set - 8.5" Divider Width x 11" Divider Length - Letter - 8.50" Width x 11" Length - White Paper Divider - 20% Recycled - 1 Pack
Product Code: AVE12391
Product Unit: PK1
Non-Returnable Product
Select Product Options:
Tab Title: Exhibit R
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 12391 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Name | Individual Bottom Tab Legal Dividers |
| Marketing Information | When you're assembling your case for organized files, consider these Individual Legal Dividers. This set contains 25 dividers printed with the same tab. Use these dividers to organize your index briefs, legal exhibits, mortgage documentation files and more. Dividers are made of crisp and clean, white paper stock to give your files a professional appearance. Durable, Rip Proof reinforced tabs are preprinted on both sides using Helvetica bold type so you can locate your information easily. The unpunched binding edges mean these indexes can fit practically any binding system. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Index Divider |
Product Information
| Total Number of Dividers | 25 |
| Divider Width | 8.5" |
| Divider Length | 11" |
| Divider Color | White |
| Divider Material | Paper |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8.50" Width x 11" Length |
| Tab Position | Bottom |
| Tab Title | Exhibit R |
| Tabs per Set | 1 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 20% |
| Post-consumer-waste% | 20% |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Alternative Products
-
Product Code: AVE01338Available Next Business Day
-
Product Code: AVE11113Available Next Business Day
-
Product Code: BSN01808Available Next Business Day
-
Product Code: BSN20068BXAvailable Next Business Day
-
Product Code: BSN20069BXAvailable Next Business Day
-
Product Code: BSN21906Available Next Business Day