- The streamlined design of the task chair enhances any environment with a modern touch
- Adjustable arms offer versatile positioning for optimal support
- Prolonged sitting sessions are made easier with a padded seat that reduces pressure points, improving your comfort
- An adjustable seat enhances overall comfort by allowing precise adjustments to suit your preferences
6+
<
>
Boss Flip Arm Mesh Back Task Chair
Black Seat Color - Foam, Fabric Seat Material - Black Back Color - Mesh Back Material - Black Frame Color - 5-star Base - Black - Mesh, Fabric - Armrest - 1 Each
Product Code: BOP6366BKBK
Product Unit: Each
Non-Returnable Product
Select Product Options:
Seat Color: Black
Frame Color: Black
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Manufacturer Part Number | 6366BKBK |
| Manufacturer Website Address | http://www.bosschair.com |
| Brand Name | Boss |
| Product Model | B6366BK-BK |
| Product Name | Flip Arm Mesh Back Task Chair |
| Marketing Information |
Flip Arm Mesh Back Task Chair is ergonomically designed to prioritize comfort and convenience. Backrest is made with horizontal mesh for breathability. Foam-padded seat is covered in soft-touch fabric for added comfort. Chair incorporates a spring-tilt mechanism with a pneumatic gas lift for effortless height-adjustment and an upright locking position. Customize the tilt tension using the knob to achieve your preferred setting. Chair is equipped with flip-up arms for easy maneuverability and supports up to 275 lb. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair |
Product Information
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Back | No |
| Adjustable Arm | Yes |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Seat Material |
|
| Seat Color | Black |
| Seat Feature |
|
| Minimum Seat Height | 18.50" |
| Maximum Seat Height | 21.50" |
| Seat Width | 19.50" |
| Seat Depth | 18.50" |
| Back Style | Mesh |
| Back Material | Mesh |
| Back Color | Black |
| Back Height | 19.50" |
| Back Width | 22.50" |
| Arm Style | Flip-up |
| Arm Height | 29.50" |
| Frame Color | Black |
| Base Shape | 5-star |
| Base Material | Nylon |
| Number of Casters | 5 |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Minimum Adjustable Height | 38" |
| Armrest | Yes |
| Ergonomic | Yes |
| Swivel | Yes |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Casters | Yes |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Height | 41" |
| Width | 24.5" |
| Depth | 25.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Description | Assembly Required |
| Assembly Required | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Materials Analytical Services (MAS) Certified Green |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 6 Year |
Description
Black Seat Color - Foam, Fabric Seat Material - Black Back Color - Mesh Back Material - Black Frame Color - 5-star Base - Black - Mesh, Fabric - Armrest - 1 Each
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.