- 4 times longer cutter life with HHC technology
- Safety switch prevents operation when shavings bin is removed
- Powerful, stall-free motor under normal use
- Easy-to-clean, large shavings tray
- Space-saving, compact design
<
>
Bostitch Personal Electric Pencil Sharpener
Desktop - 1 Hole(s) - Helical - 4.3" Height x 4" Width - Blue, Silver - 1 Each
Product Code: BOSEPS4BLUE
Product Unit: Each
Available Next Business Day
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN32953Available Next Business Day
-
Product Code: DIX33312Available Next Business Day
-
Product Code: ITA38646BXAvailable Next Business Day
-
Product Code: MMM65418CPAvailable Next Business Day
-
Product Code: PAP73015Available Next Business Day
-
Product Code: PENBL27CAvailable Next Business Day
-
Product Code: PIL31257Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Amax Inc |
| Manufacturer Part Number | EPS4BLUE |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
| Brand Name | Bostitch |
| Product Model | EPS4-BLUE |
| Product Name | Personal Electric Pencil Sharpener |
| Marketing Information | Created with the home office and office workers in mind, the Personal Electric Pencil Sharpener features a space-saving design that fits perfectly on any desktop or work space and looks great with its modern twist. This sharpener may be small, but it has a powerful motor you can rely on to operate stall-free. High-capacity, easy-clean, transparent shavings tray will eliminate your frequent trips to the waste basket. Keeping your safety in mind, the shavings tray has the added benefit of safely preventing operation when the tray is removed. Expect precision and cleanly sharpened pencils with the automatic HHC Cutter Technology that extends cutter life by four times. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Electric Pencil Sharpener |
Product Information
| Holes | 1 |
| Cutter Type | Helical |
| Cutter Material | Steel |
| Application/Usage | Pencil |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Form Factor | Desktop |
| Height | 4.3" |
| Width | 4" |
| Length | 8.4" |
| Weight (Approximate) | 1.50 lb |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |