- Customize with standard software programs and laser printers
- Labels virtually disappear when applied to tabs; 8-Tab
- 3-hole punched with 9/32" holes; fits standard binders
- 5 Sets/Box; White
- 30% post-consumer material
<
>
Business Source Punched Tabbed Laser Index Dividers
8 Blank Tab(s) - 8 Tab(s)/Set - 8.5" Divider Width x 11" Divider Length - Letter - 3 Hole Punched - White Paper Divider - White Tab(s) - 100% Recycled - Mylar Reinforcement, Reinforced, Punched - 1 Pack
Product Code: BSN36688
Product Unit: PK1
Select Product Options:
Total Number of Tabs: 8
Divider Size: 11" x 8.5"
Tabs per Set: 8
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 36688 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Punched Tabbed Laser Index Dividers |
| Marketing Information | Customize tab titles and create professional dividers using these index dividers and laser printers. Standard software programs provide label layouts for quicker and easier formatting. The labels virtually disappear when applied to tabs on the side of dividers. Dividers are three-hole punched with Mylar reinforcement around the 9/32" holes for use in standard binders. Dividers include easy-to-follow instructions. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Index Divider |
Product Information
| Divider Width | 8.5" |
| Divider Length | 11" |
| Divider Color | White |
| Divider Material | Paper |
| Sheet Standard | Letter |
| Total Number of Tabs | 8 |
| Tab Style | Blank |
| Tabs per Set | 8 |
| Tab Color | White |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Punched Hole Size | 0.28" |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
FSC Certified |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Malaysia |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: AVE11113Available Next Business Day
-
Product Code: AVE11125Available Next Business Day
-
Product Code: AVE11127Available Next Business Day
-
Product Code: AVE11129Available Next Business Day
-
Product Code: AVE11132Available Next Business Day
-
Product Code: AVE11492Available Next Business Day
-
Product Code: AVE11493Currently out of Stock
-
Product Code: AVE11844Available Next Business Day
-
Product Code: AVE82105Available Next Business Day