- Damage-free hanging
- Holds strongly and removes cleanly
- Easy to apply and remove
- Clear for a discreet, minimalistic way to decorate
- Same dependable mounting as Command Decorative Hooks
1+
<
>
Command Mini Clear Hooks with Clear Strips
7.94 oz (225 g) Capacity - 1.1" Height x 0.9" Width x 1.1" Length - Plastic - Clear - 18 / Pack
Product Code: MMM17006CLRVP
Product Unit: PK18
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 17006CLR-VP |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Command |
| Product Name | Mini Clear Hooks with Clear Strips |
| Marketing Information | Forget about nails, screws and tacks. Command Clear Mini Hooks offer a fast, easy way to hang and hold a surprising amount of weight. Command Adhesive sticks to many surfaces, including paint, wood, tile and more, yet comes off leaving no holes, marks, sticky residue or stains. Rehanging is as easy as applying a Command Refill Strip so you can take down, move and reuse them again and again. |
| Packaged Quantity | 18 / Pack |
| Product Type | Hook |
Product Information
| Number of Mini Hooks | 18 |
| Weight Capacity | 7.94 oz (225 g) |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Plastic |
| Height | 1.1" |
| Width | 0.9" |
| Depth | 0.4" |
| Length | 1.1" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: LRNLER2698Available Next Business Day
-
Product Code: MMM17001MPESAvailable Next Business Day
-
Product Code: MMM17002Available Next Business Day
-
Product Code: MMM17005ESAvailable Next Business Day
-
Product Code: MMM17006Available Next Business Day
-
Product Code: MMM17068ESAvailable Next Business Day
-
Product Code: MMM17081ESCurrently out of Stock
-
Product Code: MMM17083ESAvailable Next Business Day
Alternative Products
-
Product Code: ABAPMMAG2MAvailable Next Business Day
-
Product Code: AVT75370Available Next Business Day
-
Product Code: AVT91031Available Next Business Day
-
Product Code: DUC287214Currently out of Stock
-
Product Code: LRNLER2694Available Next Business Day
-
Product Code: MMM170033ESAvailable Next Business Day
-
Product Code: MMM17053BNESAvailable Next Business Day
-
Product Code: MMM17081CABPKAvailable Next Business Day
-
Product Code: MMM17093CLRESAvailable Next Business Day
-
Product Code: MMMMR03BNESAvailable Next Business Day