- Easy to hang
- Holds strongly on a variety of surfaces
- Removes cleanly - no holes, marks or sticky residue
- Clear so it blends in seamlessly
- Reuse them again and again
<
>
Command Small Wire Hooks
9 Small Hook - 8 oz (226.8 g) Capacity - 0.7" Width x 1.6" Length - for Utensil, Pictures, Mirror - Clear - 1 Pack
Product Code: MMM17067CLRVP
Product Unit: PK1
Available Next Business Day
People who bought this also bought
-
Product Code: BICMV11BKAvailable Next Business Day
-
Product Code: BSN16454Available Next Business Day
-
Product Code: LLR69169Available Next Business Day
-
Product Code: SAN13601AAvailable Next Business Day
-
Product Code: SAN1735790Available Next Business Day
-
Product Code: SAN28025Available Next Business Day
-
Product Code: ZEB22230Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 17067CLR-VP |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Command |
| Product Name | Small Wire Hooks |
| Marketing Information | Forget about nails, screws and tacks. Command Clear Hooks offer a fast, easy way to hang and hold a surprising amount of weight. Command Adhesive sticks to many surfaces, including paint, wood, tile and more, yet comes off leaving no holes, marks, sticky residue or stains. Rehanging is as easy as applying a Command Refill Strip so you can take down, move and reuse them again and again. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Hook |
Product Information
| Number of Small Hooks | 9 |
| Weight Capacity | 8 oz (226.8 g) |
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Material Details |
Plastic Base |
| Width | 0.7" |
| Depth | 0.7" |
| Length | 1.6" |
| Weight (Approximate) | 1.776 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: ABAPMMAG2MAvailable Next Business Day
-
Product Code: AVT75370Available Next Business Day
-
Product Code: AVT91031Available Next Business Day
-
Product Code: LRNLER2694Available Next Business Day
-
Product Code: LRNLER2698Available Next Business Day
-
Product Code: MMM17001MPESAvailable Next Business Day
-
Product Code: MMM170033ESAvailable Next Business Day
-
Product Code: MMM17053BNESAvailable Next Business Day
-
Product Code: MMM17081CABPKAvailable Next Business Day
-
Product Code: MMMMR03BNESAvailable Next Business Day