- Helps maintain beverage temperature, quality and taste
- Reduced heat transfer - no need for double-cupping or sleeve
- Use for hot or cold beverages
- No seams to leak
<
>
Dart J Cup 10 oz Insulated Foam Cups
10 fl oz - Round - White - Styrofoam - Coffee, Cappuccino, Hot Chocolate, Tea, Hot Cider, Juice, Smoothie, Soda, Soft Drink, Water - 25 / Bag
Product Code: DCC10J10
Product Unit: BG25
Select Product Options:
Volume Capacity: 10 fl oz
Packaged Quantity: 25 / Bag
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Manufacturer Part Number | 10J10 |
| Manufacturer Website Address | http://www.dartcontainer.com |
| Brand Name | Dart |
| Product Line | J Cup |
| Product Name | J Cup 10 oz Insulated Foam Cups |
| Marketing Information | Maintain beverages at their optimal temperature longer with these insulated foam cups. Not only do foam cups keep beverages at their proper serving temperature on the inside, but they also keep hands comfortable on the outside with a strong, one-piece construction. Insulated foam delivers hot or cold drinks the way they were meant to be. Space-saving design allows easy stacking and features a distinctive pedestal. |
| Packaged Quantity | 25 / Bag |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Volume Capacity | 10 fl oz |
| Shape | Round |
| Insulation | Foam |
| Print Availability | Customizable |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Styrofoam |
| Height | 3.9" |
| Diameter | 3.4" |
Miscellaneous
| Country of Origin | United States |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: DXE2342PATHCTAvailable Next Business Day
-
Product Code: DXE5342COMBO6CTAvailable Next Business Day
-
Product Code: GJO10318Available Next Business Day
-
Product Code: GJO10318CTAvailable Next Business Day
-
Product Code: GJO10501Currently out of Stock
-
Product Code: GJO19050CTAvailable Next Business Day
-
Product Code: RFPC20016Available Next Business Day
-
Product Code: RFPC21637Available Next Business Day
-
Product Code: SCC316SI0041CTAvailable Next Business Day
-
Product Code: SCC412WN2050Available Next Business Day