- Helps maintain beverage temperature, quality and taste
- Reduced heat transfer - no need for double-cupping or sleeve
- Use for hot or cold beverages
- No seams to leak
2+
<
>
Dart J Cup 10 oz Insulated Foam Cups
10 fl oz - White - Foam - Beverage - 25/Bag - 40 / Carton
Product Code: DCC10J10CT
Product Unit: CT40
Select Product Options:
Volume Capacity: 10 fl oz
Packaged Quantity: 40 / Carton
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Manufacturer Part Number | 10J10CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.dartcontainer.com |
| Brand Name | Dart |
| Product Line | J Cup |
| Product Name | J Cup 10 oz Insulated Foam Cups |
| Marketing Information | Maintain beverages at their optimal temperature longer with these insulated foam cups. Not only do foam cups keep beverages at their proper serving temperature on the inside, but they also keep hands comfortable on the outside with a strong, one-piece construction. Insulated foam delivers hot or cold drinks the way they were meant to be. Space-saving design allows easy stacking and features a distinctive pedestal. Compatible lids are not included. These 10 oz. cups can be used with Dart 10JL (white with vent), 10SL (translucent with straw slot), 10UL (white with sip-thru), 10FTL (white with Lift n' Lock) and 10EL (white for cappuccino). |
| Packaged Quantity | 40 / Carton |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Quantity Per Container | 25/Bag |
| Volume Capacity | 10 fl oz |
| Application/Usage | Beverage |
| Features | Insulated |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Foam |
| Height | 3.9" |
| Diameter | 3.4" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
10 fl oz - White - Foam - Beverage - 25/Bag - 40 / Carton
People who bought this also bought
-
Product Code: DXE2340PATHCTAvailable Next Business Day
-
Product Code: DXE5310DXAvailable Next Business Day
-
Product Code: ECOEPBHC10WAAvailable Next Business Day
-
Product Code: GJO11256BDAvailable Next Business Day
-
Product Code: GJO11256CTAvailable Next Business Day
-
Product Code: GJO19046Available Next Business Day
-
Product Code: GJO19046BDAvailable Next Business Day
-
Product Code: GJO19046CTAvailable Next Business Day
-
Product Code: GJO58232Available Next Business Day
-
Product Code: GJO58232CTAvailable Next Business Day
Alternative Products
-
Product Code: GJO10318Available Next Business Day
-
Product Code: GJO10318CTAvailable Next Business Day
-
Product Code: GJO10501Currently out of Stock
-
Product Code: GJO19050CTAvailable Next Business Day
-
Product Code: RFPC20016Available Next Business Day
-
Product Code: RFPC21637Available Next Business Day
-
Product Code: RFPC21637CTAvailable Next Business Day
-
Product Code: SCC16PXCurrently out of Stock
-
Product Code: SCC316SI0041CTAvailable Next Business Day
-
Product Code: SCC412WN2050Available Next Business Day