- Heavyweight and extra strong
- Perfect for side dishes or small portions
- Compact, low-stacking shape saves storage
- Reduce messes with the Soak-Proof Shield
- Microwavable, cut-resistant design
1+
<
>
Dixie Ultra® Pathways 8-1/2" Heavyweight Paper Plates by GP Pro
Serving - Pathways - Microwave Safe - 8.5" Diameter - White, Green, Burgundy, Multicolor - Paper Body - Round - 125 / Pack
Product Code: DXESXP9PATH
Product Unit: PK125
Select Product Options:
Packaged Quantity: 125 / Pack
Available Next Business Day
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE17041Available Next Business Day
-
Product Code: CLO91017Available Next Business Day
-
Product Code: DXE5342CDSBPAvailable Next Business Day
-
Product Code: DXETH207Available Next Business Day
-
Product Code: KCC50606Available Next Business Day
-
Product Code: MMM630SSCurrently out of Stock
-
Product Code: MMMHD3Available Next Business Day
-
Product Code: MMMR33018CPAvailable Next Business Day
-
Product Code: NES30212Available Next Business Day
-
Product Code: SUG90585Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Manufacturer Part Number | SXP9PATH |
| Manufacturer Website Address | http://www.gp.com |
| Brand Name | Dixie Ultra® |
| Product Line | Pathways |
| Product Name | Pathways 8-1/2" Heavyweight Paper Plates by GP Pro |
| Marketing Information | Heavyweight paper plates feature a Soak Proof Shield and unique multilayer design that is cut-resistant and helps keep grease from seeping through to the table or tray. Multiple layers combine forces to stand up to the heaviest, messiest foods you serve. Each plate is moisture-resistant, grease-resistant and microwavable. Remarkable inner strength and heavyweight construction make these plates perfect for main dishes or large portions. Compact, low-stacking shape saves up to 60 percent storage space vs. pulp molded and 90 percent vs. foam plates. |
| Packaged Quantity | 125 / Pack |
| Product Type | Table Ware |
Product Information
| Kitchenware Type | Plate |
| Kitchenware Details | 1 x Plate |
| Application/Usage | Serving |
| Pattern | Pathways |
| Shape | Round |
| Dishwasher Safe | No |
| Microwave Safe | Yes |
Physical Characteristics
| Color Family | Multicolor |
| Product Color |
|
| Product Material | Paper |
| Height | 8.5" |
| Width | 5.7" |
| Length | 8.5" |
| Diameter | 8.5" |
| Weight (Approximate) | 18 lb |
Miscellaneous
| Country of Origin | United States |
Description
Serving - Pathways - Microwave Safe - 8.5" Diameter - White, Green, Burgundy, Multicolor - Paper Body - Round - 125 / Pack
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.