- Super-smooth ink lays down effortlessly for consistent results
- Rubber grip fits comfortably in your hand to reduce hand fatigue
- 1.0mm point produces thick, crisp lines for easy visibility
- Perfect for everyday use at home, office, school and more
<
>
G2 1.0mm Gel Pens
1 mm Bold Pen Point - Refillable - Retractable - Black Ink - Gel-based - Clear Barrel - 36 / Pack
Product Code: PIL84095
Product Unit: PK36
Select Product Options:
Ink Color: Black
Available Next Business Day
People who bought this also bought
-
Product Code: ASLGO851120Available Next Business Day
-
Product Code: BSN36590Available Next Business Day
-
Product Code: FALDPSXLCurrently out of Stock
-
Product Code: FEL5204002Available Next Business Day
-
Product Code: MMM65424SSJOYCPAvailable Next Business Day
-
Product Code: MMM680SH2Available Next Business Day
-
Product Code: PGC45112CTAvailable Next Business Day
-
Product Code: SAN1884739AAvailable Next Business Day
-
Product Code: TOP10388Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Pilot Corporation |
| Manufacturer Part Number | 84095 |
| Manufacturer Website Address | http://www.pilotpen.us |
| Brand Name | G2 |
| Product Name | 1.0mm Gel Pens |
| Marketing Information | Gel pens feature a super-smooth gel ink that offers a fluid writing experience to lay down effortlessly. Latex-free rubber grip reduces hand fatigue during extended periods of writing. 1.0mm point creates thick, sharp lines for easy visibility. Retractable pens are perfect for daily use at home, office, school and more. |
| Packaged Quantity | 36 / Pack |
| Product Type | Gel Pen |
Product Information
| Pen Point | 1 mm Bold |
| Ink Type | Gel-based |
| Ink Color | Black |
| Refillable | Yes |
| Retractable | Yes |
| Barrel Color | Clear |
| Grip Type |
|
| Grip Material | Rubber |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 5.75" |
| Width | 4.25" |
| Length | 0.60" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Japan |
Description
1 mm Bold Pen Point - Refillable - Retractable - Black Ink - Gel-based - Clear Barrel - 36 / Pack
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.