- Perfect for your coffee, tea, hot chocolate or other hot beverages; can also hold cold beverages
- Stack neatly for an easy fit in your breakroom or beverage center
- Disposable for easy cleanup
- Polyurethane-lined for durability and leak prevention
- Versatile, compatible lids and sleeves (sold separately) fit multiple sizes to save accessory space
<
>
Genuine Joe 8 oz Disposable Hot Cups
8 fl oz - White - Polyurethane - Beverage, Hot Drink - 50 / Pack
Product Code: GJO19045
Product Unit: PK50
Select Product Options:
Volume Capacity: 8 fl oz
Packaged Quantity: 50 / Pack
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 19045 |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 8 oz Disposable Hot Cups |
| Marketing Information | Hot cups are perfect for your beverage center or breakroom. Polyurethane-lined, single walls are designed to hold hot beverages and help prevent leaks. Use these cups for coffee, tea, hot chocolate and more. They are made of 100 percent virgin material. Smooth rolled rim enhances the cup's strength and ensures a secure lid fit. Simple white color will coordinate with most decor and beverage accessories. Lids (19052) are sold separately. |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Volume Capacity | 8 fl oz |
| Application/Usage |
|
| Features | Disposable |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Polyurethane |
| Height | 3.6" |
| Diameter | 3.2" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: DXE2338PATHAvailable Next Business Day
-
Product Code: DXE2338WSAvailable Next Business Day
-
Product Code: DXE5338DXCTAvailable Next Business Day
-
Product Code: ECOEPBHC8WAAvailable Next Business Day
-
Product Code: GJO11255BDAvailable Next Business Day
-
Product Code: GJO11255CTAvailable Next Business Day
-
Product Code: GJO19045BDAvailable Next Business Day
-
Product Code: GJO19045CTAvailable Next Business Day
Alternative Products
-
Product Code: GJO10317CTAvailable Next Business Day
-
Product Code: GJO10318Available Next Business Day
-
Product Code: GJO10318CTAvailable Next Business Day
-
Product Code: GJO11256BDAvailable Next Business Day
-
Product Code: GJO11257BDAvailable Next Business Day
-
Product Code: RFPC20016Available Next Business Day
-
Product Code: RFPC21637Available Next Business Day
-
Product Code: RFPC21637CTAvailable Next Business Day
-
Product Code: SCC16PXCurrently out of Stock
-
Product Code: SCC316SI0041CTAvailable Next Business Day