- Extremely durable and resilient to prevent wear and tear
- Heavyweight for anytime use on hard floors
- Highly rigid surface perfect for Big and Tall users and heavy executive chairs
- Exceptional clarity highlights the beauty of your fine flooring
- Easy-glide surface for effortless chair movement
1+
<
>
Lorell Big & Tall Chairmat
Hard Floor, Vinyl Floor, Tile Floor, Wood Floor - 53" Length x 45" Width x 0.133" Thickness - Rectangular - Polycarbonate - Clear - 1 Each
Product Code: LLR69707
Product Unit: Each
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 69707 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Big & Tall Chairmat |
| Marketing Information | Perfect for Big and Tall applications, resilient chairmat with no lip is designed for hard floors including wood, vinyl and tile. Durable surface protects floors from chair scuffs and caster damage. Its exceptional clarity lets the beauty of the floor show through, while its easy-glide rolling surface provides effortless chair mobility. Rectangular polycarbonate chairmat with a straight edge is nonstudded for smooth, nonslip placement on hard floors. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair Mat |
Product Information
| Mat Width | 45" |
| Mat Length | 53" |
| Mat Thickness | 0.133" |
| Shape | Rectangular |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Polycarbonate |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
Limited Lifetime |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: DEFCM21142PCAvailable Next Business Day
-
Product Code: DEFCM21242PCCurrently out of Stock
-
Product Code: DEFCM21442FPCCurrently out of Stock
-
Product Code: FLR1213420ERAAvailable Next Business Day
-
Product Code: FLRM121525ERAvailable Next Business Day
-
Product Code: LLR69705Available Next Business Day
-
Product Code: LLR69706Available Next Business Day
-
Product Code: LLR69708Available Next Business Day
Alternative Products
-
Product Code: DEFCM1K112OCBAvailable Next Business Day
-
Product Code: DEFCM1K142OCBCurrently out of Stock
-
Product Code: DEFCM1K232OCBAvailable Next Business Day
-
Product Code: DEFCM1K442FOCBAvailable Next Business Day
-
Product Code: DEFCM2G112OCBAvailable Next Business Day
-
Product Code: DEFCM2G142OCBAvailable Next Business Day
-
Product Code: DEFCM2G442FOCBAvailable Next Business Day
-
Product Code: FLRNCCMFLBS0002Available Next Business Day
-
Product Code: FLRNRCMFLBG0004Available Next Business Day