- Laminated styrene surface and sturdy aluminum frame
- Easy-to-clean surface resists scratching and ghosting
- Easy to mount with a 4-corner, mounting system
<
>
Lorell Dry-erase Board
24" (2 ft) Width x 18" (1.5 ft) Height - White Styrene Surface - Aluminum Frame - Ghost Resistant, Scratch Resistant - 1 Each
Product Code: LLR55650
Product Unit: Each
Available Next Business Day
People who bought this also bought
-
Product Code: PIL30005Available Next Business Day
-
Product Code: PIL35334Available Next Business Day
-
Product Code: PIL35349Available Next Business Day
-
Product Code: SAN80001AAvailable Next Business Day
-
Product Code: SAN80002AAvailable Next Business Day
-
Product Code: SAN80003AAvailable Next Business Day
-
Product Code: SAN80004AAvailable Next Business Day
-
Product Code: SAN80556AAvailable Next Business Day
-
Product Code: SAN81505Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 55650 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Dry-erase Board |
| Marketing Information | Collect your thoughts and ideas on this convenient easy to write on, easy to erase 24" x 18" whiteboard that features a laminated styrene surface and sturdy aluminum frame that withstands years of use. Its easy-to-clean surface resists scratching and ghosting. Board is perfect for organizing your schedule, planning your projects, leaving messages and effectively leading a meeting or discussion. Whiteboard can be easily mounted horizontally with its four-corner mounting system. Low odor, nontoxic whiteboard markers (sold separately) come in a wide variety of colors and feature quick drying, smear proof ink. Writing or drawing easily erases with a dry cloth, tissue or eraser (sold separately). Board includes a handy marker and eraser holder that can only be used in the horizontal orientation. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Dry Erase Board |
Product Information
| Board Height | 18" (1.5 ft) |
| Board Width | 24" (2 ft) |
| Board Surface Color | White |
| Board Surface Material | Styrene |
| Frame Color | Aluminum |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 3.20 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: GHEHEXS1821BBCurrently out of Stock
-
Product Code: GHEHEXS1821GNCurrently out of Stock
-
Product Code: GHEHEXS1821GYCurrently out of Stock
-
Product Code: GHEHEXS1821MRCurrently out of Stock
-
Product Code: GHEHEXS1821RSCurrently out of Stock
-
Product Code: GHEHEXS1821SBCurrently out of Stock
-
Product Code: GHEHEXS1821WHCurrently out of Stock
-
Product Code: UNV43630Available Next Business Day
-
Product Code: UNV43722Available Next Business Day
Alternative Products
-
Product Code: GHEHMYSM46BKCurrently out of Stock
-
Product Code: QRTQ012850IMWAvailable Next Business Day
-
Product Code: QRTQ25F01IMWAvailable Next Business Day
-
Product Code: QRTQ25F02IMWAvailable Next Business Day
-
Product Code: QRTQ25F03IMWAvailable Next Business Day
-
Product Code: QRTQ25F04IMWAvailable Next Business Day
-
Product Code: UBR2299U0001Available Next Business Day
-
Product Code: UBR2301U0001Available Next Business Day
-
Product Code: UBR2915U0001Available Next Business Day
-
Product Code: UBR2918U0001Currently out of Stock