1+
<
>
Universal Dry Erase Board
24" (2 ft) Width x 18" (1.5 ft) Height - White Melamine Surface - Black Anodized Aluminum Frame - 1 Each
Product Code: UNV43630
Product Unit: Each
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV43630 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Dry Erase Board |
| Marketing Information | Modern dry erase board with sleek black, heavy-duty frame. Smooth writing surface that's ideal for personal work areas to help keep schedules and tasks organized. Versatile board with four, rounded corners enables vertical and horizontal mounting with included hardware. Board wipes clean every time wipes clean with cloth, eraser, or dry erase wipes. Dry erase makers and erasers sold separately. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Dry Erase Board |
Product Information
| Board Height | 18" (1.5 ft) |
| Board Width | 24" (2 ft) |
| Board Surface Color | White |
| Board Surface Material | Melamine |
| Frame Color | Black Anodized |
| Frame Material | Aluminum |
| Magnetic | No |
Physical Characteristics
| Depth | 0.4" |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Description
24" (2 ft) Width x 18" (1.5 ft) Height - White Melamine Surface - Black Anodized Aluminum Frame - 1 Each
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: UBR031U0001Available Next Business Day
-
Product Code: UBR032U0001Available Next Business Day
-
Product Code: UBR033U0001Available Next Business Day
-
Product Code: UBR071U0001Available Next Business Day
-
Product Code: UBR072U0001Available Next Business Day
-
Product Code: UBR073U0001Available Next Business Day
-
Product Code: UBR2891U0001Available Next Business Day
-
Product Code: UBR4900U0001Currently out of Stock
-
Product Code: UNV43626Currently out of Stock