- Solid glass panel will not stain or ghost
- Magnetic to use as a bulletin board
- Ultra-white frosted writing area for easy viewing
- Includes marker tray; easy-to-use mounting hardware for quick installation in optimal location
1+
<
>
Lorell Magnetic Dry-Erase Glass Board
72" (6 ft) Width x 36" (3 ft) Height - White Glass Surface - Rectangle - Magnetic - Stain Resistant, Ghost Resistant, Smooth Writing - 1 Each
Product Code: LLR52507
Product Unit: Each
Available Next Business Day
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN65625Available Next Business Day
-
Product Code: EVEEN91Available Next Business Day
-
Product Code: EVEEN92Available Next Business Day
-
Product Code: LLR34407Available Next Business Day
-
Product Code: MMM6200341296Available Next Business Day
-
Product Code: MMM65412SSCYAvailable Next Business Day
-
Product Code: SAN1944741AAvailable Next Business Day
-
Product Code: SAN80074AAvailable Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 52507 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Magnetic Dry-Erase Glass Board |
| Marketing Information | Add style to your office with this magnetic, glass board that makes a subtle yet classy statement for dry-erasing. Contemporary, solid glass panel provides a superior writing surface. Glass surface will not stain or ghost. The glass board promotes smooth writing and erases cleanly and completely under the most demanding usage. Glass board looks brand new even after years of use. Glass board works with all dry-erase markers. You can also use the surface as a bulletin board with Lorell's line of magnetic accessories (not included). Steel bolts hide the mounting hardware (included). 2-1/2" wide x 35-1/2" long pen tray is included for easy access to your accessories. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Dry Erase Board |
Product Information
| Board Height | 36" (3 ft) |
| Board Width | 72" (6 ft) |
| Board Thickness | 0.17" |
| Board Surface Color | White |
| Board Surface Material | Glass |
| Shape | Rectangle |
| Application/Usage | Office |
| Magnetic | Yes |
| Features |
|
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: GHEARIASM48BECurrently out of Stock
-
Product Code: GHEARIASM48BGCurrently out of Stock
-
Product Code: GHEHMYSM48BKCurrently out of Stock
-
Product Code: QRTG29648WAvailable Next Business Day
-
Product Code: QRTG7442IMWAvailable Next Business Day
-
Product Code: QRTG8548IMWAvailable Next Business Day
-
Product Code: QRTG9648BCurrently out of Stock
-
Product Code: QRTG9648FAvailable Next Business Day
-
Product Code: QRTG9648WAvailable Next Business Day
-
Product Code: QRTQ014885IMWCurrently out of Stock