- 8 times more breathability with Dormeo Octaspring technology
- Lumbar foam for reliable support
- Headrest is elevated for working comfort
- Seat cushion with adaptive body zone comfort
- Easy-to-use controls
<
>
Lorell Wellness by Design Mesh Executive Office Chair
Black Seat Color - Bonded Leather Seat Material - Black Back Color - Bonded Leather Back Material - High Back - 5-star Base - Armrest - 1 Each
Product Code: LLR47921
Product Unit: Each
Currently out of Stock
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 47921 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Series | Wellness by Design |
| Product Name | Wellness by Design Mesh Executive Office Chair |
| Marketing Information | Part of Lorell's Wellness by Design collection, this executive chair is office seating approved by the American Chiropractic Association. Dormeo octaspring technology offers eight times more breathability than traditional memory foam. Design also features an elevated headrest and supportive lumbar foam. Seat cushion conforms to body pressure with adaptive body zone comfort. Flip-up arms with soft armrests adjust in height from 27" to 28-1/2". Cable-activated fingertip control operates seat-height adjustment and tilt functions. Functions include pneumatic seat-height adjustment (19-3/4" to 23-1/2"), 360-degree swivel, tilt (104 to 121 degrees), tilt tension and tilt lock. Luxurious, black bonded leather upholstery provides a sleek look. 26" five-star nylon base is equipped with 1-24/25" diameter dual-wheel casters for easy chair movement. Seat measures 22-1/2" wide x 18-1/2" deep x 5" thick. Back size is 22-1/2" wide x 6-3/4" thick x 28" high. Weight capacity is 275 lb. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair |
Product Information
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Seat Material | Bonded Leather |
| Seat Color | Black |
| Seat Feature | Cushioned |
| Minimum Seat Height | 19.70" |
| Maximum Seat Height | 23.50" |
| Seat Width | 22.50" |
| Seat Depth | 18.50" |
| Back Type | High Back |
| Back Material | Bonded Leather |
| Back Color | Black |
| Back Height | 28" |
| Back Width | 22.50" |
| Back Thickness | 6.75" |
| Arm Style |
|
| Base Shape | 5-star |
| Base Material | Nylon |
| Number of Casters | 5 |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Armrest | Yes |
| Swivel | Yes |
| Lumbar Support | Yes |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Application/Usage | Office |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 46.7" |
| Width | 30" |
| Depth | 27.7" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards | BIFMA |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Description
People who bought this also bought
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: LLR41843Available Next Business Day
-
Product Code: LLR41844Available Next Business Day
-
Product Code: LLR59498Currently out of Stock
-
Product Code: LLR67004Available Next Business Day
-
Product Code: LLR69531Available Next Business Day
-
Product Code: LLR69590Available Next Business Day
-
Product Code: LZB48080Available Next Business Day
-
Product Code: LZB48081Currently out of Stock
-
Product Code: LZB48348Currently out of Stock