- Luxurious leather upholstery
- Soft padded armrests
- Seat adjusts in height for better positioning
- Adjust tilt tension for your comfort
- Limited 5-year warranty
2+
<
>
Lorell Executive High-Back Office Chair
Brown Seat Color - Bonded Leather Seat Material - Brown Back Color - Bonded Leather Back Material - High Back - 1 Each
Product Code: LLR59498
Product Unit: Each
Select Product Options:
Seat Color: Brown
Back Color: Brown
Arm Color: Brown
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 59498 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Executive High-Back Office Chair |
| Marketing Information | High-back executive chair features bonded leather upholstery for a luxurious seating experience. The fixed arms feature soft padding and are upholstered in matching PVC so you can sit back and relax. Customize the chair for the ideal position with comfort functions including pneumatic seat-height adjustment (18-1/2" to 22-1/4"), back tilt, tilt lock, adjustable tilt tension and 360-degree swivel. 27-1/2" nylon base is equipped with 2" hooded, dual-wheel casters for easy chair movement. Seat measures 20-5/8" wide x 19-1/4" deep. Back size is 21-1/2" wide x 24-5/8" high. Weight capacity is 250 lb. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair |
Product Information
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Arm | No |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Seat Material | Bonded Leather |
| Seat Color | Brown |
| Minimum Seat Height | 18.50" |
| Maximum Seat Height | 22.20" |
| Seat Width | 20.60" |
| Seat Depth | 19.20" |
| Back Type | High Back |
| Back Material | Bonded Leather |
| Back Color | Brown |
| Arm Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Arm Color | Brown |
| Base Material | Nylon |
| Upholstery Material | Bonded Leather |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Swivel | Yes |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Casters | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 45.5" |
| Width | 28" |
| Depth | 31.7" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: HON2095HPWST11TCurrently out of Stock
-
Product Code: LLR41843Available Next Business Day
-
Product Code: LLR41844Available Next Business Day
-
Product Code: LLR59497Available Next Business Day
-
Product Code: LLR67004Available Next Business Day
-
Product Code: LZB48080Available Next Business Day
-
Product Code: LZB48081Currently out of Stock
-
Product Code: LZB48348Currently out of Stock