- Features a dry-erase markerboard on both sides; leg design allows panels to be joined together
- Divides and organizes work space; includes plastic connectors to join panels together
- Attach accessory trays with aluminum slat-wall panel at the bottom
- Includes 4 locking casters for mobility
- Dura-Rite; Overall Dimensions: 76"W x 12"D x 74"H
<
>
MooreCo Mobile Dry-erase Double-sided Partition
76" (6.3 ft) Width x 74" (6.2 ft) Height - Rectangle - Assembly Required - 1 Each
Product Code: BLT74764
Product Unit: Each
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | MooreCo, Inc |
| Manufacturer Part Number | 74764 |
| Manufacturer Website Address | http://www.moorecoinc.com |
| Brand Name | MooreCo |
| Product Name | Mobile Dry-erase Double-sided Partition |
| Marketing Information | Use double-sided partitions to divide, organize and customize any work space or display area. Double-sided partition has a Dura Rite, high-pressure laminate, dry-erase markerboard on both sides. The leg design allows panels to be joined together, and plastic connectors are included to join the panels together in a variety of angles. The aluminum slat wall panel at the bottom allows you to attach accessory trays (sold separately) where you want them without fasteners, clips or hooks. Partition includes four locking casters for mobility. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Dry Erase Board |
Product Information
| Board Height | 74" (6.2 ft) |
| Board Width | 76" (6.3 ft) |
| Shape | Rectangle |
| Double Sided | Yes |
Physical Characteristics
| Depth | 12" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
Description
76" (6.3 ft) Width x 74" (6.2 ft) Height - Rectangle - Assembly Required - 1 Each
People who bought this also bought
-
Product Code: LLR52513Available Next Business Day
-
Product Code: MEA85358Available Next Business Day
-
Product Code: PAC988110Available Next Business Day
-
Product Code: PAC988310Available Next Business Day
-
Product Code: QRTMHOW1117Available Next Business Day
-
Product Code: QRTMHOW8511Available Next Business Day
-
Product Code: QRTSM531Available Next Business Day
-
Product Code: QRTSM531BAvailable Next Business Day
Alternative Products
-
Product Code: BVCQR5507Available Next Business Day
-
Product Code: LLR52507Available Next Business Day
-
Product Code: LLR52508Available Next Business Day
-
Product Code: QRTG3624WAvailable Next Business Day
-
Product Code: QRTG7248WAvailable Next Business Day
-
Product Code: QRTPPA406Available Next Business Day
-
Product Code: QRTPPA408Available Next Business Day
-
Product Code: QRTSM537Available Next Business Day