- Lightweight, portable design keeps writing surface readily available
- Smooth surface features straight edges for safe and comfortable use
- Strong, steel spring clip securely holds papers in place
- Eco-friendly material is made of recycled or recovered content
1+
<
>
Officemate Wood Clipboard
Spring Clip - Hardwood - Brown - 1 Each
Product Code: OIC83104
Product Unit: Each
Available Next Business Day
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 83104 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Wood Clipboard |
| Marketing Information | Clipboard features a lightweight, portable design to keep a stable writing surface with you at all times. Smooth surface on both sides features straight edges for safe, comfortable use. Strong, steel spring clip securely holds papers in place to prevent them from sliding while you write. Eco-friendly design is made from a high percentage of recycled or recovered wood content. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Clip Size | 6" |
| Clip Material | Steel |
| Clip Type | Spring Clip |
| Board Material | Hardwood |
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Brown |
| Height | 15" |
| Width | 20" |
| Length | 2" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
EcoLogo Certified |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Alternative Products
-
Product Code: BAU61622Available Next Business Day
-
Product Code: BAU61626Available Next Business Day
-
Product Code: OIC83217Available Next Business Day
-
Product Code: UNV05561Available Next Business Day
-
Product Code: UNV05563Available Next Business Day
-
Product Code: UNV05610Available Next Business Day
-
Product Code: UNV40304VPAvailable Next Business Day
-
Product Code: UNV40305VPAvailable Next Business Day
-
Product Code: UNV40307Available Next Business Day
-
Product Code: UNV40310Available Next Business Day