- Double-prong, metal clasp and reinforced eyelets for durability and repeated use; perfect for home, office, school, interoffice or mailing
- Perfect for everyday home and business use; made from heavyweight, 28 lb. brown Kraft stock for extra protection during mailing, handling and storage
- Moisture-activated seal with deep gumming on the flap to create a permanent seal
<
>
Quality Park 9 x 12 Clasp Envelopes with Deeply Gummed Flaps
Clasp - #90 - 9" Width x 12" Length - 28 lb - Gummed - Kraft - Kraft - 100 / Box
Product Code: QUA37890
Product Unit: BX100
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 37890 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | 9 x 12 Clasp Envelopes with Deeply Gummed Flaps |
| Marketing Information | 9" x 12" Heavyweight Clasp Envelopes are an excellent solution for accessible storage and filing. Whatever your home or office needs are, clasp envelopes make staying organized easier. They're perfect for projects, filing and mailing. Heavy-duty, double-prong clasp and reinforced eyelet are durable enough for repeated use. Envelopes are made of 28 lb. brown Kraft stock that is great for extensive handling and mailing. Contents are protected during use to give you assurance they arrive unharmed. 9" x 12" size accommodates most documents without folding. Heavy gumming keeps envelopes securely and permanently sealed when needed. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Clasp |
| Mailer/Envelope Classification | #90 |
| Mailer/Envelope Width | 9" |
| Mailer/Envelope Length | 12" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Seam | Reinforced |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Kraft |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Indonesia |
Description
Clasp - #90 - 9" Width x 12" Length - 28 lb - Gummed - Kraft - Kraft - 100 / Box
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN36663Available Next Business Day
-
Product Code: BSN42120Available Next Business Day
-
Product Code: QUA37590Available Next Business Day
-
Product Code: QUA37893Currently out of Stock
-
Product Code: QUA41465Available Next Business Day
-
Product Code: QUA41467Available Next Business Day
-
Product Code: QUA41565Available Next Business Day
-
Product Code: QUA44582Available Next Business Day
-
Product Code: QUA44682Available Next Business Day
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: BSN04426Available Next Business Day
-
Product Code: QUA37790Available Next Business Day
-
Product Code: QUA37797Available Next Business Day
-
Product Code: QUA43568Available Next Business Day
-
Product Code: QUA54301Currently out of Stock
-
Product Code: QUA54416Available Next Business Day
-
Product Code: QUA93336Available Next Business Day
-
Product Code: QUA93338Available Next Business Day