- Redi-Strip seals tight to keep contents safe - just pull and press; adheres without moisture for a clean, instant seal
- Compatible with inkjet printers and perfect for use with address labels; not recommended for laser printers
- Elegant, 28 lb. white wove paper that lends a clean, professional look to mailings
- Large size for a cost-efficient way to send flat manuscripts, certificates, photos or documents without causing creases by folding
- Center seams for added strength to handle heavy contents
<
>
Quality Park 9-1/2 x 12-1/2 Catalog Mailing Envelopes with Redi-Strip® Self-Seal Closure
Catalog - #12 1/2 - 9 1/2" Width x 12 1/2" Length - 28 lb - Peel & Seal - White - Wove - 100 / Box
Product Code: QUA44682
Product Unit: BX100
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 44682 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Line | Redi-Strip |
| Product Name | 9-1/2 x 12-1/2 Catalog Mailing Envelopes with Redi-Strip® Self-Seal Closure |
| Marketing Information | 9-1/2" x 12-1/2" catalog mailing envelopes feature a quick, easy Redi-Strip closure. Just peel and press for a strong, durable seal. Redi-Strip envelopes are the answer for concerns about surface germs in the workplace. Stay safe and save time with every mailing. Peelable strip protects the adhesive from dust to last longer in storage. Self-seal envelopes are compatible with inkjet printers but are not recommended for laser printers. Heavyweight, 28 lb. Kraft paper is opaque enough to protect private contents and durable enough for hard office tasks. Center seam adds strength to handle heavy contents. Large envelopes can store letter-size papers, catalogs, photos and other mailings without folding. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Classification | #12 1/2 |
| Mailer/Envelope Width | 9 1/2" |
| Mailer/Envelope Length | 12 1/2" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Peel & Seal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Catalog - #12 1/2 - 9 1/2" Width x 12 1/2" Length - 28 lb - Peel & Seal - White - Wove - 100 / Box
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN42120Available Next Business Day
-
Product Code: BSN42121Currently out of Stock
-
Product Code: QUA37890Available Next Business Day
-
Product Code: QUA37895Available Next Business Day
-
Product Code: QUA37897Available Next Business Day
-
Product Code: QUA41465Available Next Business Day
-
Product Code: QUA41467Available Next Business Day
-
Product Code: QUA41565Available Next Business Day
-
Product Code: QUA44582Available Next Business Day
-
Product Code: QUA44762Available Next Business Day
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: BSN04426Available Next Business Day
-
Product Code: QUA37797Available Next Business Day
-
Product Code: QUA43617Available Next Business Day
-
Catalog - #12 1/2 - 9 1/2" Width x 12 1/2" Length - 28 lb - Self-sealing - Kraft - Kraft - 250 / BoxProduct Code: QUA43662Available Next Business Day
-
Product Code: QUA54416Available Next Business Day
-
Product Code: QUA93336Available Next Business Day
-
Product Code: QUA93338Available Next Business Day