- Double-window design positioned from the left to display sender and receiver addresses for invoices and billing statements
- Reveal-N-Seal closure with tamper-evident, perforated seal; close without moisture - simply press the flaps together for a permanent seal
- Reflex blue pattern obscures details of the contents even when held up to light
- Made of 24 lb. white wove paper with side seams for a professional look
<
>
Quality Park No. 9 Double Window Envelopes with Tamper-Evident Seal
Double Window - #9 - 3 7/8" Width x 8 7/8" Length - 24 lb - Self-sealing - White - 500 / Box
Product Code: QUA67529
Product Unit: BX500
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 67529 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | No. 9 Double Window Envelopes with Tamper-Evident Seal |
| Marketing Information | No. 9 Double Window Envelopes display both sender and receiver addresses to mail statements and invoices. Reveal-N-Seal envelopes feature a perforated, tamper-evident, self-seal closure that clearly shows if someone has attempted to open the envelopes. Reflex blue pattern protects sensitive client information by obscuring the details of the contents even when held up to light. 24 lb. white wove envelopes feature side seams for a clean, professional look. 3-7/8" x 8-7/8" envelopes include a top window that measures 1-3/16" x 3-1/2" and positioned 3/8" from the left and 2" from the bottom. Bottom window measures 1" x 4" and is 3/8" from the left and 1/2" from the bottom. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Double Window |
| Mailer/Envelope Classification | #9 |
| Mailer/Envelope Width | 3 7/8" |
| Mailer/Envelope Length | 8 7/8" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Self-sealing |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Germany |
Description
Double Window - #9 - 3 7/8" Width x 8 7/8" Length - 24 lb - Self-sealing - White - 500 / Box
People who bought this also bought
-
Single Window - #10 - 4 1/8" Width x 9 1/2" Length - 24 lb - Self-sealing - White - Wove - 500 / BoxProduct Code: QUA21318Available Next Business Day
-
Product Code: QUA67539Available Next Business Day
-
Product Code: QUA90119RAvailable Next Business Day
Alternative Products
-
Product Code: BSN04424Available Next Business Day
-
Product Code: BSN04426Available Next Business Day
-
Product Code: BSN36667Available Next Business Day
-
Product Code: BSN42120Available Next Business Day
-
Product Code: QUA37890Available Next Business Day
-
Product Code: QUA37910Available Next Business Day
-
Product Code: QUA41467Available Next Business Day
-
Product Code: QUA44582Available Next Business Day
-
Product Code: QUA44782Available Next Business Day
-
Product Code: UNV35267Available Next Business Day