- Preprinted, green diamond border to get first-class mail deliveries noticed
- Heavyweight, 28 lb. white stock to keep documents secure while storing and mailing
- Strong, peel-and-seal, Redi-Strip closure to help you quickly seal invites and business mailings
- Peelable paper strip protects adhesive from dust so envelopes last longer in storage
<
>
Quality Park Redi-Strip First Class Envelopes
First Class Mail - 10" Width x 13" Length - 28 lb - Peel & Seal - White - 100 / Box
Product Code: QUA44786
Product Unit: BX100
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 44786 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Line | Redi-Strip |
| Product Name | Redi-Strip First Class Envelopes |
| Marketing Information | 10" x 13" First Class Catalog Envelopes feature a green diamond border that gets your package noticed. Self-sealing, Redi-Strip closure provides a fast, instant seal. Just peel and press. Peelable strip protects the adhesive from dust to last longer in storage. 28 lb. white wove stock withstands extensive handling. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | First Class Mail |
| Mailer/Envelope Width | 10" |
| Mailer/Envelope Length | 13" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Peel & Seal |
| Closure Side | Open End |
| Print/Message | First Class Mail |
| Printed Design/Pattern/Texture | Border |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
First Class Mail - 10" Width x 13" Length - 28 lb - Peel & Seal - White - 100 / Box
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN04424Available Next Business Day
-
Product Code: BSN04426Available Next Business Day
-
Product Code: QUA37890Available Next Business Day
-
Product Code: QUA38597Available Next Business Day
-
Product Code: QUA41467Available Next Business Day
-
Product Code: QUA41620Available Next Business Day
-
Product Code: QUA44782Available Next Business Day
-
Product Code: QUAR4500Available Next Business Day
-
Product Code: QUAR4510Available Next Business Day
-
Product Code: QUAR4610Available Next Business Day
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: QUA41965Available Next Business Day
-
Product Code: QUA43762Available Next Business Day
-
Product Code: QUAR1790Available Next Business Day
-
Product Code: QUAR1800Available Next Business Day
-
Product Code: QUAR4290Available Next Business Day
-
Product Code: QUAR4492Available Next Business Day