- Manage multiple projects with the 3-subject design; 3-hole punched for use in 3-ring binders
- Smooth writing surface college-ruled for neater notes; Microperforated sheets for easier removal
- Coil-locked wire ends for snag-proof performance
- 3 double-pocket dividers for storage
- Proudly made in the USA
2+
<
>
Roaring Spring College Ruled 3 Subject Spiral Notebook
120 Sheets - 240 Pages - Printed - Spiral Bound - Both Side Ruling Surface - Red Margin - 3 Hole(s) - 15 lb Basis Weight - 56 g/m² Grammage - 11" x 9" Sheet Size - 0.50" Height x 9" Width x 11" Length - White Paper - 24 / Carton
Product Code: ROA11384CS
Product Unit: CT24
Non-Returnable Product
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Manufacturer Part Number | 11384cs |
| Manufacturer Website Address | http://www.rspaperproducts.com |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Product Name | College Ruled 3 Subject Spiral Notebook |
| Marketing Information | Wire-bound 3-Subject 3-Pocket Notebooks include three double storage pockets on the inside of each cover and after every 40 pages. They are perfect for focusing on three projects or classes. Smooth, white, 15 lb. writing paper is college-ruled with a red margin line. Sheets are microperforated for easy, clean tear-out to 6" x 9-1/2". Covers are made from 17 point Chesire Linen board and come in four assorted colors. Ends of the tin spiral wire are coil-locked for snag-proof performance. Each 9" x 11" book contains 120 sheets and is three-hole punched along the 11" binding edge so it can easily fit inside letter-size, three-ring binders. |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
| Package Type | Bulk |
| Product Condition | New |
| Product Type | Notebook |
Product Information
| Number of Sheets | 120 |
| Number of Pages | 240 |
| Sheet Type | Printed |
| Sheet Color | White |
| Sheet Size | 11" x 9" |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.28" |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Margin Color | Red |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Cover Color |
|
| Cover Material | Pressboard |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 0.50" |
| Width | 9" |
| Length | 11" |
Miscellaneous
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | United States |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: MEA06062Available Next Business Day
-
Product Code: MEA06074Available Next Business Day
-
Product Code: ROA13505CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77231CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77461CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA77479Available Next Business Day
-
Product Code: UNV66208Available Next Business Day
Alternative Products
-
Product Code: MEA72045Available Next Business Day
-
Product Code: MEA840030Available Next Business Day
-
Product Code: REDA7150BLKAvailable Next Business Day
-
Product Code: ROA10359CSCurrently out of Stock
-
Product Code: TOP10385Available Next Business Day
-
Product Code: TOP10386Available Next Business Day
-
Product Code: TOP10388Available Next Business Day