- Traditional, black marble pattern
- Blank upper half for student's drawing
- Blank bottom half with Grade 2 ruling for their story
- Hard cover to protect paper and sturdy writing support
2+
<
>
Roaring Spring Marble Comp Picture Story Notebook
100 Sheets - 200 Pages - Printed - Sewn/Tapebound - Both Side Ruling Surface - 0.50" Ruled - 15 lb Basis Weight - 56 g/m² Grammage - 9 3/4" x 7 1/2" Sheet Size - 0.50" Height x 7.5" Width x 9.8" Length - White Paper - Black Binding - Black Marble Marble Hardboard Cover - Hard Cover, Class Schedule, Durable Cover, Stiff-back, Stiff-cover, Permanent Bind, Skip-Line Ruling, Printed - 24 / Carton
Product Code: ROA97228CS
Product Unit: CT24
Non-Returnable Product
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Manufacturer Part Number | 97228cs |
| Manufacturer Website Address | http://www.rspaperproducts.com |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Product Name | Marble Comp Picture Story Notebook |
| Marketing Information | Teach students to use their imagination with this permanently bound composition book. Printed in the traditional black marble pattern, this cover is made of hard board for a protective shell and sturdy writing support. It also includes space for the student's name. Inside covers are printed with class schedule and other useful information. Smooth, white, 15 lb. writing paper features a blank upper half and is skip-line ruled using Grade Two 3/4" lines with 3/8" dashed divider on the bottom half. Design of the Picture Story Primary Composition Book is intended for a sketch on top and a story about the sketch on the bottom. Each 9-3/4" x 7-3/4" book contains 100 sheets of writing paper. It is center-sewn and tapebound so sheets are not designed to tear out. |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
| Package Type | Bulk |
| Product Condition | New |
| Product Type | Notebook |
Product Information
| Grade | 2 |
| Number of Sheets | 100 |
| Number of Pages | 200 |
| Sheet Type | Printed |
| Sheet Color | White |
| Sheet Size | 9 3/4" x 7 1/2" |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.50" |
| Cover Color | Black Marble |
| Cover Design | Marble |
| Cover Material | Hardboard |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Binding Location | Center |
| Binding Color | Black |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 0.50" |
| Width | 7.5" |
| Length | 9.8" |
Miscellaneous
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | Sri Lanka |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: MEA38052Available Next Business Day
-
Product Code: PACPMMK37101DEAvailable Next Business Day
-
Product Code: ROA11209Currently out of Stock
-
Product Code: ROA11382CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA12531Available Next Business Day
-
Product Code: ROA77222Available Next Business Day
-
Product Code: ROA77264Available Next Business Day
-
Product Code: ROA77290CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA95782CSCurrently out of Stock
Alternative Products
-
Product Code: MEA05682Available Next Business Day
-
Product Code: MEA72045Available Next Business Day
-
Product Code: MEA73930Available Next Business Day
-
Product Code: MEA840030Available Next Business Day
-
Product Code: REDAF915081Available Next Business Day
-
Product Code: SPR83254BDAvailable Next Business Day
-
Product Code: SPR83255BDAvailable Next Business Day
-
Product Code: TOP10385Available Next Business Day
-
Product Code: TOP10388Available Next Business Day