- Great ways for your student to learn, engage and have fun
- Combines dry-erase surfaces with composition book pages to record and keep notes
- Write, erase and write again on the inside and back covers
- Ruled for neater notes
<
>
Pacon Marble Hard Cover Wide Rule Composition Book
1 Subject(s) - 100 Sheets - 200 Pages - Wide Ruled Front Ruling - Red Margin - 9.75" Height x 7.5" Width x 0.4" Depth - Black Marble Cover - Recyclable, Hard Cover, Dry Erase Surface - 1 Each
Product Code: PACPMMK37101DE
Product Unit: Each
Select Product Options:
Cover Color: Black
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dixon Ticonderoga Company |
| Manufacturer Part Number | PMMK37101DE |
| Manufacturer Website Address | https://dixonticonderogacompany.com/ |
| Brand Name | Pacon |
| Product Name | Marble Hard Cover Wide Rule Composition Book |
| Marketing Information | Organize your day, your thoughts or just practice your lesson using the dry-erase surfaces inside this composition book. Two dry-erase surfaces, located inside the front and back covers, provide exciting new ways for your student to learn, engage and have fun. Black, marble, hard cover composition book comes in wide (3/8") ruling with red margins. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Notebook |
Product Information
| Number of Sheets | 100 |
| Number of Pages | 200 |
| Number of Subjects | 1 |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Margin Color | Red |
| Cover Color | Black |
| Cover Design | Marble |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 9.75" |
| Width | 7.5" |
| Depth | 0.4" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | India |
Description
1 Subject(s) - 100 Sheets - 200 Pages - Wide Ruled Front Ruling - Red Margin - 9.75" Height x 7.5" Width x 0.4" Depth - Black Marble Cover - Recyclable, Hard Cover, Dry Erase Surface - 1 Each
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: MEA05682Available Next Business Day
-
Product Code: MEA72045Available Next Business Day
-
Product Code: MEA73930Available Next Business Day
-
Product Code: MEA840030Available Next Business Day
-
Product Code: REDAF915081Available Next Business Day
-
Product Code: SPR83254BDAvailable Next Business Day
-
Product Code: SPR83255BDAvailable Next Business Day
-
Product Code: TOP10385Available Next Business Day
-
Product Code: TOP10388Available Next Business Day