- Compact size fits conveniently in tight spaces
- Easy-to-access dispensing eliminates tearing to prevent waste
- Lockable design enhances security to prevent pilferage
- Translucent casing lets you quickly see when refill is required
- Perfect for use in hospitality, retail and commercial environments
<
>
Scott Scottfold Folded Towel Dispenser
9" Height x 10.8" Width x 4.8" Depth - White - Compact, Lockable - 1 Carton
Product Code: KCC09214
Product Unit: CT1
Non-Returnable Product
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Manufacturer Part Number | 09214 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kimberly-clark.com |
| Brand Name | Scott |
| Product Name | Scottfold Folded Towel Dispenser |
| Marketing Information | Paper towel dispenser features a compact size that fits in tight spaces for use when efficiency and smart use of space are important. Easy-to-use, one-at-a-time dispensing virtually eliminates tearing during dispensing to prevent wasteful use. Lockable design prevents unauthorized access and reduces pilferage for cost-efficient use. The translucent casing makes it easy to see when you need to refill the dispenser to ensure towels are always available. Paper towel dispenser is perfect for hospitality, retail and commercial environments where space is at a premium. Dispenser is designed for compatible Scottfold paper towels (sold separately). When installed properly, this dispenser meets the ADA standards for accessible design, 28 CFR Part 36. |
| Packaged Quantity | 1 Carton |
Product Information
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 9" |
| Width | 10.8" |
| Depth | 4.8" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards | ADA |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
9" Height x 10.8" Width x 4.8" Depth - White - Compact, Lockable - 1 Carton
People who bought this also bought
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: GJO11524Available Next Business Day
-
Product Code: GJO11524CTAvailable Next Business Day
-
Product Code: GPC54338AAvailable Next Business Day
-
Product Code: GPC56640CTCurrently out of Stock
-
Product Code: GPC59589Available Next Business Day
-
Product Code: GPC59590Available Next Business Day
-
Center Pull Dispenser - 12.5" Height x 10" Width x 10.6" Depth - Translucent Smoke, Black - 1 CartonProduct Code: KCC09335Currently out of Stock
-
Product Code: KCC34346Currently out of Stock