- Protect your documents and fingers with Smead's patent-pending, SafeShield Coated Fastener Technology
- Heavy-duty, Pressboard stock and gusset for extra durability
- The ultimate classification folder when security and safety are most important
- Perfect for bulky files that get plenty of use
- Due to industrywide raw material discontinuation, this product has been manufactured with a different material and/or color; products may be constructed with dove gray tape along the spine
3+
<
>
Smead SafeSHIELD 2/5 Tab Cut Letter Recycled Classification Folder
8 1/2" x 11" - 2" Expansion - 2 x 2S Fastener - Folder - Top Tab Location - Right of Center Tab Position - 1 Divider - 25 pt. - Pressboard - Gray/Green - Heavy Duty, Tear Resistant - 100% Recycled - 10 / Box
Product Code: SMD13776
Product Unit: BX10
Select Product Options:
Sheet Standard: Letter
Color: Gray/Green
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 13776 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Line | SafeSHIELD |
| Product Name | Pressboard Classification File Folder with SafeSHIELD Fasteners |
| Marketing Information | Heavy-duty classification folders feature patent-pending, SafeShield Coated Fastener Technology to help prevent paper tears, finger cuts and excessive fastener crinkling. SafeShield adds protection for papers and fingers while also reducing fastener crinkling. Fasteners on front and back panels and the divider create separate filing surfaces within one folder. These two 2" coated fasteners on the panels are in positions 1 and 3. Letter-size folder also offers a 2" expansion and is made of sturdy, 25 point Pressboard stock. The divider offers a 1" SafeShield coated twin-prong fastener and is made of 17 point stock. |
| Packaged Quantity | 10 / Box |
| Product Type | Classification Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 2" |
| Number of Fasteners | 2 |
| Fastener Type | 2S |
| Tab Cut | 2/5 |
| Tab Position | Right of Center |
| Tab Location | Top |
| Number of Dividers | 1 |
| Divider Material | Kraft |
| Divider Thickness | 17 pt. |
| Folder Thickness | 25 pt. |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Gray/Green |
| Product Material | Pressboard |
| Weight (Approximate) | 5.46 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: NAT01056Available Next Business Day
-
Product Code: SMD13723Available Next Business Day
-
Product Code: SMD13732Available Next Business Day
-
Product Code: SMD13775Available Next Business Day
-
Product Code: SMD14023Available Next Business Day
-
Product Code: SMD14076Available Next Business Day
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: PFX24075RAvailable Next Business Day
-
Product Code: PFX24096Currently out of Stock
-
Product Code: SMD13730Available Next Business Day
-
Product Code: SMD13731Available Next Business Day
-
Product Code: SMD14062Available Next Business Day
-
Product Code: SMD14070Currently out of Stock
-
Product Code: SMD14090Available Next Business Day
-
Product Code: SMD14099Available Next Business Day
-
Product Code: UNV10408Available Next Business Day