- Manage bulky records with sturdy file pockets
- Expands to 3-1/2" to hold up to 400 sheets
- Fully lined, tear-resistant sides and bottom for extra durability
- Straight-cut tab for large labeling area
- Enclosed sides keep materials secure
4+
<
>
Smead Straight Tab Cut Legal Recycled File Pocket
8 1/2" x 14" - 3 1/2" Expansion - Top Tab Location - 12.5 pt. - Redrope - Tear Resistant, Rounded Corner, Reinforced Gusset - 30% Recycled - 10 / Box
Product Code: SMD74264
Product Unit: BX10
Select Product Options:
Expansion Size: 3 1/2"
Sheet Standard: Legal
Currently out of Stock
People who bought this also bought
-
Product Code: ALL00700Available Next Business Day
-
Product Code: BSN65364Available Next Business Day
-
Product Code: HAM104604Available Next Business Day
-
Product Code: NATSP17224Available Next Business Day
-
Product Code: PAP6310187Currently out of Stock
-
Product Code: PIL31021Available Next Business Day
-
Product Code: SMD19033Available Next Business Day
-
Product Code: SMD74231Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 74264 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | Easy-Access Top Tab File Pockets |
| Marketing Information | Active legal files, accounting or tax files, financial statements or other heavy materials need the extra strength. These sturdy file pockets with an accordion design are great for managing bulky records. Durable, tear-resistant material reinforcement at the top of the gussets makes the sides of these pockets virtually tearproof. Drop-front style allows easy access to bulky, frequently used legal-size files. Other features include 12-1/2 point redrope back with 11 point manila liner, rounded top corners, 6-1/2" high tear-resistant material gussets and double-thick, 9 point redrope front. |
| Packaged Quantity | 10 / Box |
| Product Type | File Pocket |
Product Information
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Expansion Size | 3 1/2" |
| Tab Cut | Straight |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 12.5 pt. |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Redrope |
| Width | 14 3/4" |
| Depth | 9 1/2" |
| Weight (Approximate) | 4.69 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |