- For cold or room-temperature beverages
- Flat-bottom design so it sits easily
- Superior rigidity
- Compostable in a commercial compost facility
<
>
Solo 3 oz Treated Paper Water Cups
3 fl oz - White - Paper - Water - 100 / Pack
Product Code: SCC442050
Product Unit: PK100
Select Product Options:
Packaged Quantity: 100 / Pack
Available Next Business Day
People who bought this also bought
-
Product Code: AAG70120X05Currently out of Stock
-
Product Code: BSN32952BXAvailable Next Business Day
-
Product Code: GJO56250Available Next Business Day
-
Product Code: HOD1506Currently out of Stock
-
Product Code: KCC21606CTAvailable Next Business Day
-
Product Code: PGC09398Available Next Business Day
-
Product Code: SEV45177Available Next Business Day
-
Product Code: SPA60Available Next Business Day
-
Product Code: SPR06120Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Manufacturer Part Number | 442050 |
| Manufacturer Website Address | http://www.dartcontainer.com |
| Brand Name | Solo |
| Product Line | Bare |
| Product Name | 3 oz Treated Paper Water Cups |
| Marketing Information |
Pre-treated paper cups offer superior rigidity for holding your drinking water. Cups are compostable in a commercial compost facility and made with at least 50 percent renewable resources. Rolled rim gives rigidity to the cup. |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Volume Capacity | 3 fl oz |
| Application/Usage | Water |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Height | 2.4" |
| Diameter | 2.2" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards | ASTM D6868 |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
3 fl oz - White - Paper - Water - 100 / Pack
Alternative Products
-
Product Code: DXE5338CDWRCurrently out of Stock
-
Product Code: GJO10316Available Next Business Day
-
Product Code: GJO10316CTAvailable Next Business Day
-
Product Code: GJO10317CTAvailable Next Business Day
-
Product Code: GJO10318Available Next Business Day
-
Product Code: GJO10318CTAvailable Next Business Day
-
Product Code: GJO11256BDAvailable Next Business Day
-
Product Code: GJO11257BDAvailable Next Business Day
-
Product Code: RFPC20016Available Next Business Day
-
Product Code: RFPC21637CTAvailable Next Business Day