- Eco-friendly design is manufactured from recycled resins
- Extra heavy-duty construction features 20 to 30 gallon capacity
- 1.3mm gauge material holds up to 55 lb.
- Perfect for home, office and industrial use
1+
<
>
Stout Recycled Content Trash Bags
33 gal/55 lb Capacity - 40" Length x 33" Width x 1.30 mil (33 Micron) Thickness - Brown - Plastic, Resin - Home, Office, Industrial - Recycled - 100 / Carton
Product Code: STOT3340B13
Product Unit: CT100
Select Product Options:
Volume Capacity: 33 gal
Bag Size: 40" x 33"
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | STOUT industrial and commercial grade Products |
| Manufacturer Part Number | T3340B13 |
| Manufacturer Website Address | http://www.stoutus.com |
| Brand Name | Stout |
| Product Name | Recycled Content Trash Bags |
| Marketing Information | Trash bags are manufactured from recycled resins for an environmentally friendly way to dispose of your trash. Durable design stands up to the heavy workloads while minimizing the input of resins into your waste system. Bags are perfect for home, office and industrial use. |
| Packaged Quantity | 100 / Carton |
| Product Type | Trash Bag |
Product Information
| Volume Capacity | 33 gal |
| Weight Capacity | 55 lb |
| Bag Length | 40" |
| Bag Width | 33" |
| Bag Thickness | 1.30 mil (33 Micron) |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Brown |
| Product Material |
|
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: EJOLD385820Available Next Business Day
-
Product Code: GJO01535Available Next Business Day
-
Product Code: GJO02861Available Next Business Day
-
Product Code: GJO70343Available Next Business Day
-
Product Code: HERX7658AKAvailable Next Business Day
-
Product Code: HERX8647AKAvailable Next Business Day
-
Product Code: HERX8647QKAvailable Next Business Day
-
Product Code: STOT5051B15Available Next Business Day