- Made with durable yet lightweight, 14 lb. DuPont Tyvek that's tough enough to resist punctures, tears and moisture during shipping
- Unique, tamper-indicating panel on flap displays "opened" in red if the seal is broken
- Peel-and-seal, Flap-Stik closure for a clean, sanitary seal without moisture; release strip for quick opening
<
>
Survivor® 10 x 13 DuPont Tyvek Tamper Indicating Panel Catalog Mailers
Security - 10" Width x 13" Length - 14 lb - Peel & Seal - White - Tyvek - 100 / Box
Product Code: QUAR2420
Product Unit: BX100
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | R2420 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Survivor® |
| Product Name | 10 x 13 DuPont Tyvek Tamper Indicating Panel Catalog Mailers |
| Marketing Information | Tamper Evident Catalog Mailers are made with 14 lb. DuPont Tyvek that is strong enough to withstand the grueling conditions and resists punctures, tears and moisture yet is lightweight to save on shipping costs. Unique, tamper-indicating panel displays the word "opened" in red if the seal is broken. 10" x 13" envelopes feature an easy, Flap-Stik closure that requires no moisture for a secure seal. Release strip allows you to quickly and easily open. When sending critical documents, these catalog envelopes are a safe, cost-effective way to make sure your items arrive intact. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Security |
| Mailer/Envelope Width | 10" |
| Mailer/Envelope Length | 13" |
| Basis Weight | 14 lb |
| Closure Type | Peel & Seal |
| Closure Side | Open End |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Tyvek |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Security - 10" Width x 13" Length - 14 lb - Peel & Seal - White - Tyvek - 100 / Box
People who bought this also bought
-
Product Code: QUA37890Available Next Business Day
-
Product Code: QUA38597Available Next Business Day
-
Product Code: QUA41467Available Next Business Day
-
Product Code: QUAR1460Available Next Business Day
-
First Class Mail - #10 1/2 - 9" Width x 12" Length - 14 lb - Peel & Seal - White - Tyvek - 100 / BoxProduct Code: QUAR1470Available Next Business Day
-
Product Code: QUAR1580Available Next Business Day
-
Product Code: QUAR1590Available Next Business Day
-
Product Code: QUAR4500Available Next Business Day
-
Product Code: QUAR4510Available Next Business Day
-
Product Code: QUAR4610Available Next Business Day