- Durable plastic construction.
- Brushed aluminum look.
- Low-profile safety clip eliminates the possibility of accidental openings, while making the clipboard easier to store in briefcases, file cabinets, laptop bags and more.
<
>
Universal Clipboard
0.50" Clip Capacity - Storage for Paper - 8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Silver - 1 Each
Product Code: UNV40303
Product Unit: Each
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV40303 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Clipboard |
| Marketing Information |
Durable construction brushed aluminum clipboard is a modern, updated design on an enduring classic. The low-profile safety clip eliminates the possibility of accidental openings, yet keeps papers securely fastened. The slim design is ideal for carrying and transport because the compact clip allows for storage in briefcases, file cabinets, laptop bags, and more. Long-lasting quality product for a great value. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Clip Capacity | 0.50" |
| Number of Compartments | 0 |
| Item Capacity | Paper |
| Board Material | Plastic |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Width | 9" |
| Length | 12" |
| Weight (Approximate) | 11.20 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
0.50" Clip Capacity - Storage for Paper - 8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Silver - 1 Each
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN01870Available Next Business Day
-
Product Code: BSN49266Available Next Business Day
-
Product Code: OIC83016Available Next Business Day
-
Product Code: OIC83063Available Next Business Day
-
Product Code: SAU00439Currently out of Stock
-
Product Code: SAU21594Currently out of Stock
-
Product Code: UNV40302Available Next Business Day
Alternative Products
-
Product Code: BSN01866BDAvailable Next Business Day
-
Product Code: BSN01869BDAvailable Next Business Day
-
Product Code: BSN16508Available Next Business Day
-
Product Code: BSN16508BXAvailable Next Business Day
-
Product Code: BSN28554Available Next Business Day
-
Product Code: BSN65637Available Next Business Day
-
Product Code: BSN65637BDAvailable Next Business Day
-
Product Code: SAU05713Available Next Business Day
-
Product Code: SAU22540Available Next Business Day
-
Product Code: SAU23540Available Next Business Day