<
>
Universal Invisible Tape, 1" Core, 0.5" x 36 yds, Clear
36 yd Length x 0.50" Width x 2 mil Thickness - 1" Core - Matte - Clear - Acrylic - Plastic Backing - 1 Roll
Product Code: UNV81236
Product Unit: RL1
Select Product Options:
Packaged Quantity: 1 Roll
Tape Length: 36 yd
Tape Width: 0.50"
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV81236 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Invisible Tape, 1" Core, 0.5" x 36 yds, Clear |
| Marketing Information | Be as subtle or as obvious as you wish to be. Matte finish tape disappears on contact, but it also accepts ink and pencil marks. Whether you want your repairs to be invisible or your labeling notes to be noticed, this is the right tape for the job. Enhanced adhesive holds tight to most dry, nonporous surfaces. Resilient backing is ideal for repairing damaged documents and sealing correspondence. Standard-core rolls fit most desktop-tape dispensers. |
| Packaged Quantity | 1 Roll |
| Product Type | Invisible Tape |
Product Information
| Tape Width | 0.50" |
| Tape Length | 36 yd |
| Tape Thickness | 2 mil |
| Core Diameter | 1" |
| Backing Material | Plastic |
| Finishing | Matte |
| Dispenser Included | No |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Acrylic |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Description
36 yd Length x 0.50" Width x 2 mil Thickness - 1" Core - Matte - Clear - Acrylic - Plastic Backing - 1 Roll
Alternative Products
-
Product Code: MMM6002P3472Available Next Business Day
-
Product Code: MMM600723PKAvailable Next Business Day
-
Product Code: MMM6200342592Available Next Business Day
-
Product Code: MMM6200342592PKAvailable Next Business Day
-
Product Code: MMM810342592Available Next Business Day
-
Product Code: MMM8103472Available Next Business Day
-
Product Code: MMM8103472BDAvailable Next Business Day
-
Product Code: MMM810723PKAvailable Next Business Day
-
Product Code: MMM810K10C20MIAvailable Next Business Day