- Fits easily into a pocket or purse
- Chipboard on front and back protects your notes and offers convenient writing support
- Gregg-ruled with 11/32" spacing between lines
- Wire binding at the top
- 70 Sheets; 30% post-consumer material
<
>
Ampad Earthwise Reporter's Notebook
70 Sheets - Wire Bound - Front Ruling Surface - 0.34" Ruled - 15 lb Basis Weight - 4" x 8" Sheet Size - White Paper - WireLock, Chipboard Backing, Micro Perforated, Easy Tear, Snag Resistant - Recycled - 1 Each
Product Code: TOP25280
Product Unit: Each
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 25280 |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | Ampad |
| Product Line | Earthwise |
| Product Name | Earthwise Reporter's Notebook |
| Marketing Information | Reporter's notebook fits in a pocket or purse. WireLock binding at top secures the wire ends to prevent snagging. Chipboard in front and back protects your notes and offers convenient writing support. Notebook contains 70 white sheets of 15 lb. paper. Each sheet is Gregg-ruled with 11/32" spacing between lines and microperforated for easy removal. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Notebook |
Product Information
| Number of Sheets | 70 |
| Sheet Color | White |
| Sheet Size | 4" x 8" |
| Basis Weight | 15 lb |
| Ruling Surface Side | Front |
| Front Lines Space | 0.34" |
| Binding Type | Wire Bound |
| Binding Location | Top |
| Features |
|
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Description
70 Sheets - Wire Bound - Front Ruling Surface - 0.34" Ruled - 15 lb Basis Weight - 4" x 8" Sheet Size - White Paper - WireLock, Chipboard Backing, Micro Perforated, Easy Tear, Snag Resistant - Recycled - 1 Each
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN10972Available Next Business Day
-
Product Code: MEA05510Available Next Business Day
-
Product Code: MEA05510BDAvailable Next Business Day
-
Product Code: MEA05512Available Next Business Day
-
Product Code: MEA05512BDAvailable Next Business Day
-
Product Code: MEA72873Available Next Business Day
-
Product Code: ROA77260Available Next Business Day
-
Product Code: ROA77308Available Next Business Day
-
Product Code: ROA77333Available Next Business Day
-
Product Code: SPR83250Available Next Business Day
Alternative Products
-
Product Code: MEA450048Available Next Business Day
-
Product Code: MEA72456Available Next Business Day
-
Product Code: MEA840029Available Next Business Day
-
Product Code: MEA840029AAvailable Next Business Day
-
Product Code: MEA840030Available Next Business Day
-
Product Code: PACPMMK37101DEAvailable Next Business Day
-
Product Code: UNV20930Available Next Business Day