- Durable covers are coated for yearlong protection
- High-quality paper prevents ink from bleeding through pages
- Perforated pages let you quickly transfer pages into binder or pocket
- Spiral Lock wire prevents coil from catching onto clothing
- Perfect for use with projects, meetings and more
<
>
Mead 1 Subject Wide Ruled Spiral Notebook
70 Sheets - 140 Pages - Spiral Bound - 3 Hole(s) - 10 1/2" x 8" Sheet Size - 10" Height x 8" Width x 0.5" Length - White Paper - Assorted Cover - Durable Cover, Bleed Resistant, Perforated, Spiral Lock, Lightweight - 4 / Pack
Product Code: MEA72873
Product Unit: PK4
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Manufacturer Part Number | 72873 |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
| Brand Name | Mead |
| Product Name | 1 Subject Wide Ruled Spiral Notebook |
| Marketing Information | Wire-bound notebook features durable, coated covers to keep your notes protected all year long. Wide-ruled, high-quality paper resists ink bleed to help keep your writing legible. Neat sheet pages are perforated for clean, consistent removal. Spiral lock wire prevents the coil from snagging onto your clothing or backpack. 70-page, one-subject notebook is perfect for projects, classes, office meetings and more. |
| Packaged Quantity | 4 / Pack |
| Product Type | Notebook |
Product Information
| Number of Sheets | 70 |
| Number of Pages | 140 |
| Sheet Color | White |
| Sheet Size | 10 1/2" x 8" |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Cover Color | Assorted |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 10" |
| Width | 8" |
| Length | 0.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Brazil |
Description
70 Sheets - 140 Pages - Spiral Bound - 3 Hole(s) - 10 1/2" x 8" Sheet Size - 10" Height x 8" Width x 0.5" Length - White Paper - Assorted Cover - Durable Cover, Bleed Resistant, Perforated, Spiral Lock, Lightweight - 4 / Pack
People who bought this also bought
-
Product Code: MEA05510Available Next Business Day
-
Product Code: MEA05510BDAvailable Next Business Day
-
Product Code: MEA05512Available Next Business Day
-
Product Code: MEA05512BDAvailable Next Business Day
-
Product Code: ROA77260Available Next Business Day
-
Product Code: ROA77308Available Next Business Day
-
Product Code: ROA77333Available Next Business Day
-
Product Code: SPR83250Available Next Business Day
-
Product Code: TOP25280Available Next Business Day
-
Product Code: UNV22000Currently out of Stock
Alternative Products
-
Product Code: MEA450048Available Next Business Day
-
Product Code: MEA72456Available Next Business Day
-
Product Code: MEA840029Available Next Business Day
-
Product Code: MEA840029AAvailable Next Business Day
-
Product Code: MEA840030Available Next Business Day
-
Product Code: PACPMMK37101DEAvailable Next Business Day
-
Product Code: UNV20930Available Next Business Day