- Shatterproof construction ensures lasting use in harsh work settings
- Protective sheath helps prevent damaging papers
- Smooth surface provides enjoyable writing experience
- Hang hole allows storage in convenient location for easy access
<
>
Business Source Shatterproof Clipboard
8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Black - 1 Each
Product Code: BSN49269
Product Unit: Each
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 49269 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Shatterproof Clipboard |
| Marketing Information | Clipboard features a shatterproof, high-impact plastic for long-lasting use in virtually any environment. Protective sheath helps you avoid paper damage to keep your papers intact. Smooth writing surface helps keep your handwriting neat and legible. Hang hole allows you to keep this clipboard in a convenient location for easy access as needed. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Board Material | Plastic |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 0.8" |
| Width | 9" |
| Length | 12.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN01860Available Next Business Day
-
Product Code: BSN01860BXAvailable Next Business Day
-
Product Code: BSN01861Available Next Business Day
-
Product Code: BSN01861BXAvailable Next Business Day
-
Product Code: BSN01863Available Next Business Day
-
Product Code: BSN01863BXAvailable Next Business Day
-
Product Code: OIC83215Available Next Business Day
-
Product Code: UNV40302Available Next Business Day
-
Product Code: UNV40303Available Next Business Day
-
Product Code: UNV40306Available Next Business Day
Alternative Products
-
Product Code: BSN16508Available Next Business Day
-
Product Code: BSN16508BXAvailable Next Business Day
-
Product Code: BSN28554Available Next Business Day
-
Product Code: BSN65637Available Next Business Day
-
Product Code: BSN65637BDAvailable Next Business Day
-
Product Code: OIC83100Available Next Business Day
-
Product Code: SAU05712Available Next Business Day
-
Product Code: SAU05713Available Next Business Day
-
Product Code: SAU22540Available Next Business Day
-
Product Code: SAU23540Available Next Business Day