<
>
Universal Clipboard
1.25" Clip Capacity - Storage for Document, Paper - 8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Translucent Black - 1 Each
Product Code: UNV40306
Product Unit: Each
Available Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 40306 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Clipboard |
| Marketing Information |
Durable clipboard features plastic construction and built-in hanging hole provides a smooth writing surface. Built with an attractive, transparent board material that's available in easily identifiable colors. Strong clip securely holds papers and documents in place. Thoughtfully designed with rounded corners for easy transport. The variety of colors allows for quick and easy visual identification by project or department. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Clip Capacity | 1.25" |
| Number of Compartments | 0 |
| Item Capacity |
|
| Board Material | Plastic |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Translucent Black |
| Width | 9" |
| Length | 12.5" |
Miscellaneous
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
1.25" Clip Capacity - Storage for Document, Paper - 8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Translucent Black - 1 Each
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN01860Available Next Business Day
-
Product Code: BSN01861Available Next Business Day
-
Product Code: BSN01863Available Next Business Day
-
Product Code: BSN49266Available Next Business Day
-
Product Code: BSN49269Available Next Business Day
-
Product Code: OIC83016Available Next Business Day
-
Product Code: OIC83063Available Next Business Day
-
Product Code: OIC83215Available Next Business Day
-
Product Code: UNV40302Available Next Business Day
-
Product Code: UNV40303Available Next Business Day
Alternative Products
-
Product Code: BSN01866BDAvailable Next Business Day
-
Product Code: BSN01869BDAvailable Next Business Day
-
Product Code: BSN16508Available Next Business Day
-
Product Code: BSN16508BXAvailable Next Business Day
-
Product Code: BSN28554Available Next Business Day
-
Product Code: BSN65637Available Next Business Day
-
Product Code: BSN65637BDAvailable Next Business Day
-
Product Code: SAU05713Available Next Business Day
-
Product Code: SAU22540Available Next Business Day
-
Product Code: SAU23540Available Next Business Day