- Bistro-height makes it ideal for cafeterias or breakrooms
- For use with round or square utility tabletops
- Stabilizing, plastic levelers to compensate for uneven floors
- Tabletops and bases sold separately (Order Both)
<
>
Lorell Hospitality 42" Bistro-Height Tabletop X-leg Base
Metallic Silver X-shaped Base - 40.75" Height x 36" Width - Assembly Required - 1 Each
Product Code: LLR34432
Product Unit: Each
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 34432 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Line | Hospitality |
| Product Series | Bentwood |
| Product Name | Hospitality 42" Bistro-Height Tabletop X-leg Base |
| Marketing Information | Bistro-height, X-leg table base is a part of Lorell Hospitality Table Collection for convenient breakroom furnishings. X-leg base mounts onto 42" round or square tabletops with predrilled holes on the underside of the Lorell tops for quick setup of your breakroom. The base spread is 36". Connecting hardware is included. Silver metallic base is made of 14-gauge tubular steel with welded construction for durability. Stabilizing feet at the ends also protect your floors. Tops and bases are ordered separately. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Table Base |
Product Information
| Base Style | X-shaped |
| Application/Usage |
|
| Base Color/Finish | Metallic Silver |
| Base Material | Tubular Steel |
Physical Characteristics
| Height | 40.75" |
| Width | 36" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Bulgaria |
Warranty
| Limited Warranty | 10 Year |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: LLR34431Currently out of Stock
-
Product Code: LLR61627Currently out of Stock
-
Product Code: LLR61628Currently out of Stock
-
Product Code: LLRPLB24ESCurrently out of Stock
-
Product Code: LLRPLB24HESCurrently out of Stock
-
Product Code: LLRPLB24HMYCurrently out of Stock
-
Product Code: LLRPLB24MYCurrently out of Stock
-
Product Code: MRT384EBCurrently out of Stock
-
Product Code: SCTSPLINKFT2472Currently out of Stock
Alternative Products
-
Product Code: LLR25930Available Next Business Day
-
Product Code: LLR25931Available Next Business Day
-
Product Code: LLR25970Available Next Business Day
-
Product Code: LLR25971Available Next Business Day
-
Product Code: LLR60801Available Next Business Day
-
Product Code: LLR60802Available Next Business Day
-
Product Code: LLR60803Available Next Business Day
-
Product Code: LLR60804Available Next Business Day
-
Product Code: LLR60805Available Next Business Day
-
Product Code: LLR69589Available Next Business Day