- Designed for use with Lorell Training Tables
- 14-gauge tubular steel base mounts onto the 1-1/4" laminate, rectangular tabletop
- 2 locking casters for stability
- Tops and bases sold separately (Order both)
<
>
Lorell Training Table C-Leg Table Base with 2" Casters
Metallic Silver C-leg Base - 27" Height x 1.50" Width x 22" Depth - 1 Set
Product Code: LLR61628
Product Unit: ST1
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 61628 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Training Table C-Leg Table Base with 2" Casters |
| Marketing Information | C-Leg table base is a part of Lorell Training Tables that offer convenient configurations for your training needs. 14-gauge tubular steel base with 2" locking casters mounts onto the 1-1/4" laminate, rectangular tabletop (sold separately) with holes predrilled on the underside of the top. The welded mounting plate offers extra durability. Optional ganging connector (sold separately) secures tables together and quickly detaches for easy reconfiguration. Optional modesty panels (sold separately) include wire channels for wires to pass through the bottom of the panel. Tops and bases are ordered separately. |
| Packaged Quantity | 1 Set |
| Product Type | Table Base |
Product Information
| Base Style | C-leg |
| Number of Casters | 2 |
| Caster Type | Locking Casters |
| Application/Usage | Training |
| Base Color/Finish | Metallic Silver |
| Base Material | Tubular Steel |
Physical Characteristics
| Height | 27" |
| Width | 1.50" |
| Depth | 22" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Bulgaria |
Warranty
| Limited Warranty | 10 Year |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: LLR34431Currently out of Stock
-
Product Code: LLR34432Currently out of Stock
-
Product Code: LLR61627Currently out of Stock
-
Product Code: LLRPLB24ESCurrently out of Stock
-
Product Code: LLRPLB24HESCurrently out of Stock
-
Product Code: LLRPLB24HMYCurrently out of Stock
-
Product Code: LLRPLB24MYCurrently out of Stock
-
Product Code: MRT384EBCurrently out of Stock
-
Product Code: SCTSPLINKFT2472Currently out of Stock
Alternative Products
-
Product Code: LLR25930Available Next Business Day
-
Product Code: LLR25931Available Next Business Day
-
Product Code: LLR25970Available Next Business Day
-
Product Code: LLR25971Available Next Business Day
-
Product Code: LLR60801Available Next Business Day
-
Product Code: LLR60802Available Next Business Day
-
Product Code: LLR60803Available Next Business Day
-
Product Code: LLR60804Available Next Business Day
-
Product Code: LLR60805Available Next Business Day
-
Product Code: LLR69589Available Next Business Day