- 1 subject for your favorite class or any project
- College-ruled on both sides for plenty of note-taking space
- 3-hole punched for easy storage within a binder
- Spiral binding resists uncoiling to keep your notes together
- Coated covers for durability
2+
<
>
Mead One-subject Spiral Notebook
100 Sheets - Spiral - College Ruled Front Ruling - 8" x 10 1/2" Sheet Size x 8" Width x 10.5" Length - White Paper - Back Board - 12 / Bundle
Product Code: MEA06622BD
Product Unit: BD12
Select Product Options:
Number of Sheets: 100
Available Next Business Day
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN74550Available Next Business Day
-
Product Code: DEF70601Available Next Business Day
-
Product Code: MMM65424SSJOYCPAvailable Next Business Day
-
Product Code: MMM6605ANAvailable Next Business Day
-
Product Code: ROL66700Available Next Business Day
-
Product Code: SAMMP46469Available Next Business Day
-
Product Code: SAN2135174AAvailable Next Business Day
Product Details
General Information
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Manufacturer Part Number | 06622BD |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
| Brand Name | Mead |
| Product Name | One-subject Spiral Notebook |
| Marketing Information | Classic, one-subject spiral notebook can always come in handy. Great for taking notes in class, recording meeting notes or keeping track of your to-dos, this notebook is up to the task. College-ruled pages maximize the available space and keep your handwriting neatly aligned. Double-sided ruling provides plenty of note-taking space. Notebook spiral binding will not snag and resists uncoiling to keep your notes together. Notebook cover is coated for durability. Perforated pages neatly and cleanly tear out paper. They are three-hole punched for notebook or paper storage within a binder. Notebook includes 100 sheets in a standard, 11" x 8-1/2" page size. |
| Packaged Quantity | 12 / Bundle |
| Product Type | Notebook |
Product Information
| Number of Sheets | 100 |
| Sheet Color | White |
| Sheet Size | 8" x 10 1/2" |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Binding Type | Spiral |
| Features | Back Board |
Physical Characteristics
| Width | 8" |
| Length | 10.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
100 Sheets - Spiral - College Ruled Front Ruling - 8" x 10 1/2" Sheet Size x 8" Width x 10.5" Length - White Paper - Back Board - 12 / Bundle
People who bought this also bought
-
Product Code: JDKE67008Available Next Business Day
-
Product Code: MEA06622Available Next Business Day
-
Product Code: MEA38111Available Next Business Day
-
Product Code: RED43461Available Next Business Day
-
Product Code: RED43475Available Next Business Day
-
Product Code: TOP63795Available Next Business Day
-
Product Code: TOP65000Available Next Business Day
-
Product Code: TOP65031Currently out of Stock